Klasycy polskiego komiksu (wyniki)

4 grudnia 2018, godz. 19:00

Henryk Jerzy Chmielewski 'Papcio Chmiel'
(ur. 1923, Warszawa)

Tytus de Zoo - ilustracja postaci komiksowej, 2014 r.

akwarela, flamaster/papier, 21 x 29,5 cm (arkusz)

sygnowany i datowany wzdłuż prawej krawędzi: 'Papcio Chmiel | 2014'

na odwrociu sygnowany: 'H. Chmielewski' oraz pieczęć artysty

Cena wylicytowana: 5 000
Estymacja: 6 000 - 8 000
Twórca jednej z najpopularniejszych w Polsce serii komiksowych "Tytus, Romek i A'Tomek", publicysta i uczestnik powstania warszawskiego, znany również jako "Papcio Chmiel". W 1947 roku rozpoczął pracę jako grafik i publicysta w redakcji "Świata Przygód", następnie w "Świecie Młodych", gdzie pracował aż do emerytury. W latach 1950-1956 kształcił się na Akademii Sztuk Plastycznych. Dał się wówczas poznać jako autor kontynuacji serii komiksowej "Sierżant King z królewskiej konnicy", już jako indywidualny autor w "Półroczu bumelanta" (1951) oraz "Witka sprytka" (1955-56). Jego twórczość opiera się głównie na rysowanym od 1957 komiksie, którego bohaterami są Tytus, Romek i A'Tomek, do 2010 roku ukazało się 35 części komiksu. Artysta otrzymał Order Uśmiechu, a w 2007 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

ID: 65203