Sztuka Współczesna: Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

27 listopada 2018, godz. 19:00

Łukasz Huculak
(ur. 1977, Rzeszów)

"Statua II", 2007 r.

olej/płótno, 65 x 93 cm

sygnowany i datowany p.d.: ‘Huculak 07.’

sygnowany na blejtramie: ‘HUCULAK’

Cena wylicytowana: 4 200
Estymacja: 5 000 - 8 000
Artysta używa ograniczonej palety barw, koncentrując się na zestawieniach zgaszonych i wytłumionych, podkreślających ascetyzm przedstawień. Ukazuje wzajemne relacje między przedmiotem a przestrzenią, w której ten przedmiot się znajduje. Maluje nie tylko martwe natury. Lubi też pejzaże, zwłaszcza miejskie. Emanuje z nich leniwa i senna atmosfera dziwności bliska nadrealistom. Malarz w swoich pracach buduje metafizyczną atmosferę – stosuje zgaszoną, wąską paletę barwną, nakłada farbę bardzo grubo, uzyskując liczne spękania. Zabiegi te powodują, że zwyczajne przedmioty stają się obiektami wyjątkowymi, niemalże wyjętymi z surrealistycznej wizji. Obrazy Huculaka sprawiają wrażenie obarczonych długą historią, niepowstałych w XXI wieku.
Absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której prowadzi pracownię malarstwa i kieruje Międzywydziałowymi Studiami Doktoranckimi. Zaczynał od monochromatycznych martwych natur. Po okresie fascynacji renesansowym prymitywizmem i architektoniką wnętrz aktualnie skupiony na motywie czaszki i wąsko kadrowanego detalu. Interesuje się ułomnością i fragmentarycznością, wykorzystuje estetykę form „niepełnowartościowych”: szkicu, destruktu i non finito.

ID: 64883