Sztuka Współczesna: Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

27 listopada 2018, godz. 19:00

Basia Bańda
(ur. 1980, Zielona Góra)

“Wiosna”, 2012 r.

ekolina/płótno, 120 x 90 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'BASIA BAŃDA WIOSNA 2012'

Cena wylicytowana: 14 000
Estymacja: 14 000 - 16 000
- Basia Bańda, Ryszard Grzyb, katalog wystawy „Zwierzęta”, Warszawa 2017 (il.)
Twórczość Basi Bańdy wypełniają sprzeczności oraz niedomówienia zostawiające pole do bogatej interpretacji. Artystka nieraz zestawia pudrowe kolory, kojarzące się z dziecięcą niewinnością, z brutalnymi erotycznymi treściami. Hasła oraz sformułowania, które pojawiają się na płótnach, są formą intymnego dziennika autorki. Bańda, poza technikami takimi jak rysunek i malarstwo, często sięga po zajęcia kojarzone z tradycyjnym kobiecym rękodziełem, czyli szyciem i haftem. Technika ta w wykonaniu artystki cechuje się pewną siermiężnością, wynikającą z użycia tanich materiałów, takich jak włóczka, mulina, stosowanych przez uczniów szkół podstawowych w trakcie zajęć z techniki. Ostatnio swoje prace maluje przy użyciu ekoliny, czego przykładem jest prezentowany na aukcji obraz.
Przez rok studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2006 skończyła Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Po studiach wróciła do rodzinnego miasta. Popularność zaczęła zdobywać jeszcze na studiach. Krytycy dostrzegli ją na targach sztuki "Art Poznań 2005". Doczekała się kilku indywidualnych wystaw, m.in. w krakowskiej galerii Zderzak. Obok uznanych już za klasyków polskich artystów reprezentowała nasz kraj w 2005 w Berlinie na targach Art Forum. W 2006 jej prace obecne były na zbiorowej wystawie na festiwalu młodej kultury i sztuki "Terra Polska" w Monachium. Od grudnia 2006 do lutego 2007 można było oglądać obrazy Basi Bańdy pośród 60 najbardziej znanych polskich malarzy w warszawskiej Zachęcie na wystawie "Malarstwo polskie XXI w."

ID: 65602