Sztuka Współczesna: Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

27 listopada 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
24

Kamil Kuskowski
(ur. 1973, Zakopane)

DD2, z cyklu “Cycki”, 2005 r.

akryl/deska, śr.: 22,5 cm (x2)

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu każdej części: ‘Kamil Kuskowski | DD2 2005 | I / II p’ oraz nalepka z opisem pracy

Cena wylicytowana: 2 600
Estymacja: 3 000 - 5 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Prezentowana praca jest jednym z dziewięciu dyptyków, przedstawiających koła w różnych odcieniach cielistych z małymi kółkami w środku. W rozmowie z Magdaleną Ujmą Kamil Kuskowski tak mówił o całym cyklu: „Z malarstwem prowadzę polemikę na różnych poziomach, poruszam różne tematy: poważne i błahe, w pewnym momencie pomyślałem, że zajmowałem się portretem, pejzażem, a teraz chciałbym ugryźć temat aktu, ale nie w sposób oczywisty, tylko jako coś, do czego można znaleźć interesującą formę. Kwintesencją kobiecości z punktu widzenia faceta są piersi. Najpierw pomyślałem, że wezmę rozmiary miseczek. I zrobię zgeometryzowane obrazy w tym formacie, nie będzie żadnych kształtów organicznych, tylko geometria, czyli kółko w kółku. Co do tytułu miałem zarzuty paru osób. Ale Piersi byłyby zbyt poważne. Chciałem użyć ironii. 'Cycki' nie dają wrażenia powagi i pompatyczności” (Bagaż malarstwa, Rozmowa Magdaleny Ujmy z Kamilem Kuskowskim, 3.12.2008, www.archiwum-obieg.u-jazdowski.pl).
Biogram artysty
Kuskowski ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, skąd pochodzi. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Pracuje naukowo na macierzystej uczelni - współprowadzi tam Międzywydziałową Pracownię Otwartą. W 2005 roku uzyskał stopień doktora, w 2008 - habilitację. Jest laureatem licznych nagród za działalność artystyczną oraz pracę kuratorską, otrzymał m.in. Nagrodę Arteonu (2005) i Nagrodę "NBP młodym twórcom kultury" (2004). Jest kuratorem Galerii Akademii Sztuki - Zona Sztuki Aktualnej w Szczecinie.

ID: 65126

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem