Sztuka Współczesna: Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

27 listopada 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
7

Rafał Bujnowski
(ur. 1974, Wadowice)

Cień na asfalcie, 2007 r.

olej/płótno, 150 x 150 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: ‘BUJNOWSKI 2007’ oraz nalepka z Galerii Jiri Svestka w Pradze, Czechy

Cena wylicytowana: 100 000
Estymacja: 90 000 - 120 000
Wystawiany
- Rafał Bujnowski, Lamp Black, Jiri Svestka Gallery, Praga, Czechy, 2007
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Jedną z najbardziej obszernych serii malarskich Bujnowskiego jest cykl „Lamp Black”. Są to obrazy monochromatyczne, malowane jednym rodzajem czarnej farby olejnej. Punktem wyjścia dla tych dzieł były studia odblasków światła na bryłach węgla. Pod wpływem różnego kąta padania światła płótna stwarzają iluzję trójwymiarowości i wielobarwności. Niemal całkowicie czarne płótna to częsty motyw w twórczości artysty. Przez stosowanie złudzeń przestrzenności, nieregularnych płaszczyzn podkładu malarskiego, artysta stara się podkreślić wpływ czynników zewnętrznych na odbiór obrazu. Pierwsze obrazy z kontynuowanego przez szereg kolejnych lat cyklu „Lamp Black” powstały w 2007 roku w krakowskiej pracowni artysty przy ul. Łazarza, ulokowanej w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu pogrzebowego. Prace z tej serii są malowane jednym rodzajem czarnej farby olejnej Winsor & Newton nr 25 o nazwie Lamp Black. Istotą tych monochromatycznych obrazów jest takie uformowanie powierzchni malarskiej, aby pod wpływem światła, różnych jego walorów, kątów padania, temperatury i natężenia, osiągnąć iluzję trójwymiarowości i wielobarwności. Obrazy z tej serii mogą być prezentowane dowolnie, tak aby wraz ze zmieniającym się ułożeniem i oświetleniem generować nieskończoną liczbę wariacji kompozycyjnych i kolorystycznych. W ubiegłym roku artysta został zaproszony do współpracy z marką Bytom, której koncept swojej kolekcji łączy świat współczesnego krawiectwa męskiego z polskim malarstwem. Tak powstała kolekcja „Ultra Black”, inspirowana twórczością Bujnowskiego. Kolekcja czerpie z charakterystycznych dla twórcy obrazów z prezentowanego cyklu.
Biogram artysty
Malarz, grafik, ostatnio także artysta posługujący się wideo. W latach 1993-95 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie w latach 1995-2000 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1994 do 2001 działał w Grupie Ładnie, jednocześnie od 1998 do 2001 prowadził Galerię Otwartą w Krakowie, w ramach której wystawiał m.in. plakaty przedstawiające przedmioty codziennego użytku w formule zbliżonej do reklamy produktów supermarketu, jednak niemożliwych do kupienia. Interesuje go wchodzenie sztuki w przestrzeń publiczną, a także kwestie komercjalizacji sztuki i pozbawiania jej wartości innej niż materialna. Dokumentuje przemianę dzieła sztuki w reklamę lub w przedmiot. Jego ulubioną metodą jest powtarzanie przedmiotu w innej technice (malarstwo olejne, linoryty). Próbuje oczyścić swoją sztukę z indywidualności. Wykonane przez niego obrazy przypominają np. cegły czy deski, a jednocześnie mogą być odbierane jako przykłady malarstwa abstrakcyjnego czy konceptualnego. Artysta sprzedawał je początkowo po rzeczywistej cenie "towaru", jaki przedstawiały. Zajmuje się także akcjami artystycznymi, polegającymi na odmalowywaniu fasad galerii.

ID: 65379

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem