Polonica, Militaria, Batalistyka (wyniki)

30 października 2018, godz. 19:00
54

Szabla oficerska, koniec XVIII w.

Solingen, Niemcy

stal, mosiądz, dł. całk.: 91 cm, dł. głowni: 75,5 cm, szer. głowni u nasady: 4 cm

Cena wylicytowana: 24 000
Estymacja: 30 000 - 35 000
Szabla honorowa nadana oficerowi saperów (gwardii) za kampanię egipską, trwającą w latach 1798-1801. Wyprawą dowodził Napoleon Bonaparte, wówczas w stopniu generała dywizji. Rękojeść w formie głowy orła, jelec z wolutami opuszczonymi w dół. W środkowej części jelca, w obramowaniu napis: 'CAMPAGNE | EGYPTE'. Głownia szlifowana w jedną szeroką bruzdę z wydatnym piórem i młotkiem, dwustronnie zdobiona typowymi dla XVIII wieku złoconymi panopliami na szmelcowanym na granatowo tle. Kampania egipska Napoleona rozpoczęła się 19 maja 1798 roku od wypłynięcia francuskiej floty z Tulonu i trwała do października 1801 roku, kiedy ostatnie oddziały opuszczały Egipt. Celem kampanii było odcięcie Anglii od jej kolonii w Afryce i Azji. 2 lipca 1798 r. Napoleon zajął Aleksandrię, a 21 lipca wygrał bitwę pod piramidami i wkroczył do Kairu. Flota angielska zniweczyła nadzieje na trwałe opanowanie Egiptu, pokonując Francuzów w bitwie pod Abukirem. Po kampanii egipskiej zasłużeni oficerowie otrzymywali honorowo nadawane szable o cechach konstrukcyjnych i zdobniczych mocno zorientalizowanych. Podczas kampanii pojawiły się także szable typu mameluk.

ID: 64166