17 i 18 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

Polonica, Militaria, Batalistyka (wyniki)

30 października 2018, godz. 19:00

Czesław Jankowski
(1862 Warszawa - 1941 Sceaux, Francja)

Tańcząca para, 1898 r.

akwarela/papier, 45 x 29,5 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany p.d.: 'C. Jankowski | 98 | Paryż'

Cena wylicytowana: 1 100
Estymacja: 1 500 - 2 000
Był rysownikiem i ilustratorem. Pracował w manierze realistycznej. W latach 1872-1878 uczył się w Warszawie w IV Gimnazjum, następnie w Szkole Realnej J. Pankiewicza, a od 1880 do 1881 w warszawskiej Szkole Rysunkowej Gersona i Kamińskiego. Pod wpływem Andriollego zainteresował się ilustracją. Od 1880 sporządzał projekty okładek i plany do pisma Ogrodnik, którego redaktorem był jego brat Edmund. Był współpracownikiem wielu pism ilustrowanych. Na początku 1886 osiedlił sięw Warszawie, gdzie nawiązał współpracę z Zygmuntem Sarneckim, redaktorem dwutygodnika 'Świat'. w 1887 zdobył I nagrodę na konkursie TPSP. W 1888 wyjechał do Francji. Trzy lata był stałym współpracownikiem pisma 'Illustration'.

ID: 58413