Polonica, Militaria, Batalistyka (wyniki)

30 października 2018, godz. 19:00

Antoni Uniechowski
(1903 Wilno - 1976 Warszawa)

Ilustracja do "Potopu" Henryka Sienkiewicza, praca dwustronna, lata 40. XX w.

tusz/papier, 30 x 41 cm

sygnowany monogramem p.d.: 'AU'

Cena wylicytowana: 1 100
Estymacja: 1 500 - 3 000

- Henryk Sienkiewicz, Potop, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1949
Znakomity rysownik i malarz. Studia artystyczne odbył w latach 1924-29 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzył głównie ilustracje książkowe, odznaczające się lekką kreską rysunki piórkiem i tuszem, lawowane gwaszem lub temperą. W latach 1945-56 związany był z tygodnikiem "Przekrój". Zdobył wielką popularność widokami starej Warszawy i ilustracjami z życia jej mieszkańców oraz frywolnymi scenkami tworzonymi lekką kreską, pełnych humoru i fantazji. Ilustrował klasykę polskiej i obcej literatury. Zajmował się także scenografią teatralną, telewizyjną i filmową, projektował plakaty.

ID: 45530