ART OUTLET: Sztuka Współczesna (wyniki)

25 października 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
16

Rafał Olbiński
(ur. 1943, Kielce)

Bez tytułu, 1986 r.

akryl/płótno, 43,5 x 33,5 cm

sygnowany p.d.: 'olbinski'

Cena wylicytowana: 24 000
Estymacja: 28 000 - 35 000
Literatura
- Olbinski, katalog wystawy, Willy-Brandt-Haus w Berlinie, Nowy Jork 2001, s. 72 (il.)
- "Newsweek International Magazine", 23 czerwca 1986 (okładka)
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
"Nadal lubię malować plakaty, bo to jest wyzwanie intelektualne: znaleźć wizualną odpowiedź na zadany temat. Lubię też malować to, co chcę".
Rafał Olbiński

Styl Rafała Olbińskiego rozpoznawany jest przez szerokie grono odbiorców na całym świecie. Artysta zasłynął jako twórca plakatów i jest jednym z najważniejszych przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu. Kariera Olbińskiego nabrała tempa dzięki zagranicznym wyjazdom i nieplanowanej przeprowadzce do Nowego Jorku. Od początku lat 80. jego magiczne, często dowcipne ilustracje znajdowały uznanie nie tylko u prywatnych kolekcjonerów, czy galerzystów, lecz także wśród renomowanych wydawnictw i czasopism, takich jak "The New York Times" czy "Newsweek". To właśnie okładkę drugiego z nich ilustrowała praca prezentowana na aukcji. W 1986 roku Olbiński został poproszony o wykonanie pracy poświęconej kryzysowi walutowemu w Japonii, obrazującej wyniszczające siły rosnącej ceny jena. Tym samym powstał obraz skrywający za żartobliwą fasadą socjalny i polityczny komentarz i jednocześnie wyróżniający się na tle dorobku artysty, zazwyczaj kojarzącego się z sentymentalno-romantycznymi nastrojami.
Olbiński zaczął wykonywać grafiki oraz malować jeszcze pod koniec studiów z zakresu architektury na Politechnice Warszawskiej. Podkreślał, ze porzucił zawód architekta ze względu na jego duże upolitycznienie w Polsce w owym czasie, jednakże wspominał, że lata edukacji pozostawały dla niego ważną szkołą rysunku. Za Giorgiem Vasarim artysta powtarza w wywiadach, że to właśnie dobry rysunek jest podstawą dobrej sztuki. Poszukiwanie piękna oraz warsztatowa pieczołowitość sprawiają, że w jego twórczości, poza oczywistym przewiązaniem do stylistyki surrealistycznej, dostrzegalne jest echo dokonań twórców klasycznych i renesansowych. Olbiński nie odżegnuje się od nazywania swojej sztuki "użytkową", a wręcz ceni sobie fakt, że mogą rządzić nią bardzo logiczne i przejrzyste kryteria. Artysta pracuje szybko i pewnie, często podkreśla, że najbardziej lubi tworzyć na zlecenie, pod presją czasu, bowiem wtedy do głowy przychodzą najlepsze pomysły i metafory.
Biogram artysty
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich malarzy i plakacistów, grafik oraz jeden z przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu. W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Po studiach zajął się grafiką, współpracując z czasopismem „Jazz Forum”, w którym pełnił funkcję redaktora graficznego. W 1981 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Od 1985 r. wykłada w Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach czasopism „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”, „Der Spiegel”. Jest twórcą licznych plakatów dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera). W 2002 r. udanie zadebiutował w roli twórcy scenografii operowej do przedstawienia „Don Giovanni” w Filadelfii. W roku 2003 został Honorowym Obywatelem swojego rodzinnego miasta - Kielc. Rafał Olbiński otrzymał za swoje ilustracje, plakaty i obrazy ponad 100 nagród. W 1994 r. zdobył w Paryżu międzynarodowego Oskara za Najbardziej Znaczący, Niezapomniany Plakat Świata Prix Savignac. W 1995 r. jego projekt został wybrany na plakat „Nowy Jork stolicą świata” przez jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego. Prace Rafała Olbińskiego są eksponowane w licznych galeriach i muzeach, tj. Biblioteka Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie i Carnegie Foundation w Nowym Jorku, Muzeum Plakatu w Wilanowie. Są także gromadzone przez prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. W Polsce zajmował się, m.in. projektowaniem okładek płyt, np. Krzysztofa Klenczona „Powiedz stary gdzieś ty był” (Pronit SX 1614) i Breakoutu „Żagiel Ziemi” (Pronit SX 1821).Od 1997 do 2003 roku regularnie tworzył okładki polskiego miesięcznika psychologicznego „Charaktery” i był współtwórcą wizerunku graficznego pisma. W 2012 roku za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej, został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ID: 62753

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem