Rzeźba i Formy Przestrzenne (wyniki)

23 października 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
28

Hanna Modrzewska-Nowosielska
(1917 Kijów - 2008 Podkowa Leśna)

Para z cyklu "Balet"

ceramika, 39 x 18 cm

Cena wylicytowana: 7 000
Estymacja: 10 000 - 15 000
Wystawiany
- Atelier Nowosielskich. Ceramiczny świat Hanny i Leszka Nowosielskich, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama, Gdańsk, 11.03.-15.05.2016
Literatura
- Atelier Nowosielskich. Ceramiczny świat Hanny i Leszka Nowosielskich, katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama, [red.] Hanna Negowska, Gdańsk 2016, s. nlb.
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
"Hanna Modrzewska-Nowosielska (…) kontynuowała wywodzący się z przedwojennych pracowni nurt szczególnie pięknej, rzeźbiarskiej w swej formie, ceramiki dekoracyjnej. Artystka z niebywale subtelnym wyczuciem wzbogaca jej formę, tworząc małe w swej skali, lecz rzadkiej piękności dzieła sztuki ceramicznej (…)".
ANDA ROTTENBERG

Hanna Modrzewska-Nowosielska, po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych, zafascynowała się światem teatru i sceny. Przez pewien czas była asystentką Ottona Axera, słynnego scenografa i artysty. Wpływ owej fascynacji ma swoje odbicie w pracach powstających przez cały okres jej aktywności twórczej; teatralne motywy odnajdujemy m.in. w stylizowanych kompozycjach, złożonych z ludzkich sylwetek. Jeden z najpiękniejszych cyklów to nawiązujący do tańca "Balet", prezentowana w katalogu praca jest właśnie jego częścią. Wydłużone, zdynamizowane formy wyrażają ruch w tańcu, który inspirował rzeźbiarkę i designerkę dzięki wnuczce - uczennicy szkoły baletowej, a następnie tancerki akrobatycznej.
Prace Hanny Modrzewskiej-Nowosielskiej znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych w Polsce i za granicą, między innymi w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenza (Museo Internazionale Della Ceramica Di Faenza) i Salonie Międzynarodowym w Paryżu (Salon International de Paris). Przez półwiecze dzieliła życie i pracownię z artystą Leszkiem Nowosielskim. Mieszkali w Podkowie Leśnej pod Warszawą, gdzie powstało atelier i galeria. Hanna i Leszek Nowosielscy stanowili wyjątkowy duet artystyczny, a zarazem byli ciepłą i gościnną parą, która ze swojego domu otoczonego kameralnym ogrodem uczyniła jedną z najbardziej niezwykłych galerii sztuki w Polsce.
Biogram artysty
Ukończyła studia na ASP w Warszawie (scenografia) w 1950 r. Przez dwa lata była asystentką Otto Axera podczas pracy w Teatrze Współczesnym i Operze Warszawskiej. Od 1956 r. zajmowała się ceramiką, początkowo dekorowała wyroby porcelanowe. Współpracowała z mężem Leszkiem Nowosielskim przy pracy nad jego reliefowymi kompozycjami ceramicznymi. Jej specjalnością była kameralna rzeźba ceramiczna. Laureatka nagród i wyróżnień na wystawach krajowych i zagranicznych. Prace Hanny Modrzewskiej-Nowosielskiej znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i za granicą.

ID: 64160

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem