Rzeźba i Formy Przestrzenne (wyniki)

23 października 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
15

Bolesław Kupiec
(1890 - 1950 )

Taniec, 1932 r.

drewno, 45,5 x 17 cm

sygnowanym, datowany i opisany na spodzie: 'comp. | Kupiec Bol. | drewno jawor | Ewid. 12/8 (?) |19/32’

Cena wylicytowana: 35 000
Estymacja: 17 000 - 25 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Prezentowana rzeźba przedstawia kobiecą postać ujętą w tanecznym ruchu. Tańcząca figura na cokole stanowi charakterystyczny przykład stylu wykształconego w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Cechuje się ogromną starannością w wykonaniu, geometryzacją kształtu, ostrym kształtowaniem powierzchni i przenikającymi się płaszczyznami. Szczególną uwagę zwraca opracowanie tylnej partii figury, gdyż tworzy ona prosty, acz niezwykle dekoracyjny rytm skosów. Wprowadzone przez Kupca rozwiązanie plastyczne ujmuje problem ruchu w sposób analogiczny do obrazowania wprowadzonego przez włoskiego futurystę Gino Severiniego. Sądzić można, że futurystyczna sztuka włoska nie mogłaby być bardziej odległa od założeń wyznaczanych w pierwszej połowie XX wieku w Zakopanem. Dostrzeżenie analogii pomiędzy dwoma nurtami jest jednak możliwe, gdyż dyrektorowi szkoły, Karolowi Stryjeńskiemu, nie obce były nowoczesne rozwiązania, natomiast jego następcy, Wojciech Brzega i Roman Olszowski, korzystali z dorobku kubizmu i futuryzmu i wprowadzili go do programu kształcenia. Świadczy o tym m.in. syntetyczny w ujęciu "Taniec" Bolesława Kupca.
Bolesław Kupiec, urodzony w 1913 w Poroninie, ukończył Państwową Szkołę Przemysłu Drzewnego w 1932. Jego kolegą ze szkolnej ławki był Antoni Kenar. Rzeźbiarz wywodził się ze środowiska podhalańskiego i od dziecka przywykł do pracy w drewnie, co zdecydowanie wpłynęło na podjęcie decyzji o wstąpieniu do szkoły. Od początku wojny rodzina rzeźbiarza zaangażowała się w konspirację, przeprowadzając polskich żołnierzy przez tzw. zieloną granicę. Bracia zostali aresztowani przez Gestapo i trafili w 1940 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Bolesław Kupiec, który w chwili aresztowania miał 27 lat, znalazł się w obozowej rzeźbiarni. Świadkowie wspominali wielką życzliwość braci - opiekowali się więźniami i często wyręczali ich w pracy. Jednym ze współwięźniów, z którym zetknęli się bracia Kupcowie, był rzeźbiarz Xawery Dunikowski. Z tego czasu znana jest rzeźba Bolesława zwana "Matką Bożą zza drutów". Wiąże się z nią tragiczna historia przekazania więziennego grypsu, który był przyczyną śmierci artysty.

ID: 63791

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem