Rzeźba i Formy Przestrzenne (wyniki)

23 października 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
11

Wojciech Sadley
(ur. 1932 r.)

"Talizman", 1975 r.

skóra, płótno, sznurek sizalowy , 146 x 55 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'SADLEY | 1975 | "TALIZMAN"'

Cena wylicytowana: 5 000
Estymacja: 6 000 - 9 000
Pochodzenie
- kolekcja Ireny Huml
Literatura
- Współczesna tkanina polska, [red.] Irena Huml, Warszawa 1989, poz. 86 (il.)
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
"W moich poszukiwaniach plastycznych wychodzę od wzoru i kształtu natury; poprzez analizę struktur biologicznych pragnę dojść do zasady tworzenia własnych kompozycji, do własnych faktów plastycznych. Nie przywiązuję wagi do żadnej materii, ona jest dla mnie materią śmiertelną".
WOJCIECH SADLEY

Autor w swojej twórczości eksploruje przede wszystkim zagadnienia formalne, a w centrum jego zainteresowań znajduje się faktura, technika, kolor oraz tworzywo. Inspiracji szuka w historii kultury, nierzadko sięga do sztuki Aborygenów, których zapożyczenia dostrzec można w zaprezentowanej pracy z 1975 roku. Widoczna jest w twórczości artysty szeroka, odważna paleta barw, ale przede wszystkim eksperymenty z materiałami oraz ich fakturami. Sadley do wykonania zaprezentowanego "Talizmanu" wykorzystał materiał przypominający skórę węża, sizal, a także różnorodne sztuczne skóry, których zestawienie tworzy efektowaną tkaninę.
Wojciech Sadley jest artystą niezwykle niekonwencjonalnym, który nieustannie eksperymentuje nie tylko z materiałami oraz technikami, lecz także rodzajami sztuk. Twórca zajmował się rysunkiem, tworzył kolaże, witraże, był również autorem kompozycji przestrzennych. Źródeł wszechstronności i swobody w łączeniu dziedzin sztuki można szukać w biografii artysty. Wojciech Sadley w 1954 roku ukończył Wydział Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dodatkowo w 1959 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa, a w 1968 roku został na nim wykładowcą, następnie od 1973 roku kierował Katedrą Tkaniny Eksperymentalnej.
Biogram artysty
Początkowo kształcił się w Wyższej Szkole Muzycznej w Lublinie. Następnie na Wydziale Architektury Wnętrz i Malarstwa ASP w Warszawie, które ukończył w 1954 i 1959 r. Pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, a od 1973 r. kieruje Katedrą Tkaniny Eksperymentalnej na Wydziale Malarstwa. W 1983 r. zostaje mianowany profesorem. Równocześnie pracuje na Wydziale Artystyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Swoją twórczość wielokrotnie prezentował w kraju i zagranicą, m.in. I - IV Międzynarodowe Biennale Tkaniny w Lozannie (1962 - 1973), VIII i IX Biennale Sztuki w Sao Paulo (1965 i 1971).

ID: 63472

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem