Rzeźba i Formy Przestrzenne (wyniki)

23 października 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
9

Andrzej Rajch
(1948 Łódź - 2009 Łódź)

Gracje A 44

gobelin/porcelana malowana, len, wełna, 229 x 165 cm

sygnowany p.d.: 'ARajch'

Cena wylicytowana: 19 000
Estymacja: 17 000 - 25 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
"Ekspresyjna kompozycja o wyraziście graficznym obrazowaniu atakowała kontrastowym rysunkiem czerni i bieli. Pasma biegnących równolegle prążków opisywały płaszczyznę i formowaną na jej tle iluzoryczną bryłę. Wrażenie trójwymiarowości podbijały cieniowania wykonane szarościami. Przestrzeń, poszukiwana i penetrowana w strukturach tkackich, zastąpiona została perfekcyjną ułudą, niepokojącym trompe d'oeil o dwuznacznej, wobec sugerowanej tytułem, treści".
MAŁGORZATA WRÓBLEWSKA MARKIEWICZ

Dzieła Andrzeja Rajcha są wynikiem niezwykle oryginalnego podejścia do medium oraz technik tworzenia. Artysta początkowo modeluje czarno-białą tkaninę. Osiągnięty efekt utrwala na fotografii, która służy mu jako źródło inspiracji do wykonania finalnego obiektu. Praca powstała w ten sposób zachwyca efektem trójwymiarowości, pełnej wybrzuszeń, załamań czy fałd, których
ma się ochotę dotknąć.
Zaprezentowana praca powstała w ramach jednego z najważniejszych cyklów Rajcha - "Gracji". W centrum zainteresowań autora są podatność oka na złudzenia optyczne, a także analiza światła oraz barw. Twórczość artysty balansuje na granicy op-artu z jednej strony oraz abstrakcji z drugiej. Tytuł nadany serii współgra z miękkością kształtów uzyskanych w jego unikalnych częściach.
Andrzej Rajch ukończył obecną Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom na Wydziale Projektowania Ubioru i Tkaniny. W roku ukończenia studiów, w 1973, rozpoczął pracę w Pracowni Projektowania Tkaniny Odzieżowej prof. Bolesława Tomaszkiewicza. Dodatkowo w 1974 ukończył Wydział Grafiki PWSSP w pracowni prof. Stanisława Fijałkowskiego. Przez wiele lat był wieloletnim pracownikiem łódzkiej uczelni, gdzie prowadził m.in. Pracownię Tkaniny Eksperymentalnej.
Biogram artysty
Jest absolwentem PWSSP w Łodzi. Od 1973 r. pracuje w macierzystej uczelni, obecnie jest kierownikiem Katedry Projektowania Tkaniny. Zajmuje się tkaniną artystyczną i grafiką.

ID: 63792

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem