Rzeźba i Formy Przestrzenne (wyniki)

23 października 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
7

Janina Barcicka
(1933 - 2010 Warszawa)

Materia

ceramika, 43 x 26 cm

Cena wylicytowana: 4 500
Estymacja: 6 000 - 10 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
W twórczości Janiny Barcickiej należy wyróżnić dwie podejmowane przez nią tematyki - muzykę oraz astronomię. W drugim przypadku częstym źródłem inspiracji były zjawiska dotyczące ciał niebieskich - planet, komet, galaktyk. Zaprezentowana rzeźba "Materia" zdaje się nawiązywać zarówno do muzyki, jak i do kosmosu oraz jego elementów poprzez zawiłe kształty oraz zakończenia w postaci miękkich obłych kielichów, w centrum których znajduje się otwór do wnętrza formy. Organiczna w wyrazie forma przywołuje wachlarz skojarzeń, których źródła nie zawsze można precyzyjnie nazwać. Inna interesująca forma o kosmicznych konotacjach to "Galaktyka" znajdująca się w kolekcji Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie.
Janina Barcicka studiowała na wydziale rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1955-1961, gdzie uzyskała dyplom w pracowni profesora Franciszka Strynkiewicza. Po skończeniu studiów artystka została główną projektantką medali i monet w Mennicy Państwowej, a także kustoszem Muzeum Mennicy Państwowej. To właśnie w zdobytych tam doświadczeniach można doszukiwać się początków jej fascynacji blachą oraz stalą, które później stały się jednymi z głównych materiałów, z jakich artystka wyrabiała swoje rzeźby. Barcicka oprócz kameralnych rzeźb często wykonywała na zlecenie duże kompozycje plenerowe. W 1962 roku wzięła udział w Warszawskiej Wystawie Okręgowej i od tego momentu wystawiała swoje prace już regularnie, m.in. na Ogólnopolskiej Wystawie Rzeźby Plenerowej w Opolu (1967), gdzie zdobyła wyróżnienie za rzeźbę "Instynkty", podczas Spotkań Rzeźbiarskich w Hajnówce (1967) i Orońsku (1968), na II Festiwalu Sztuk Pięknych w galerii Zachęta, 25-leciu Rzeźby Warszawskiej (1969), Ogólnopolskiej Wystawie Rzeźby Plenerowej w Orońsku (1969). W latach 60. i 70. brała udział w wielu plenerach artystycznych w kraju i za granicą.
Biogram artysty
Janina Barcicka ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1961 roku. Dyplom uzyskała w pracowni profesora Franciszka Strynkiewicza. W latach 1961-1965 była głównym projektantem medali i monet w Mennicy Państwowej oraz kustoszem Muzeum Mennicy. Wystawiała w kraju i za granicą, jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych. Autorka rzeźb kameralnych i plenerowych w kamieniu, metalu, żelbetonie. Głównym tematem jej twórczości były kompozycje figuralne oraz o tematyce muzycznej.

ID: 58553

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem