Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie (wyniki)

18 października 2018, godz. 19:00

Włodzimierz Terlikowski
(1873 Poraj k. Łodzi - 1951 Paryż)

Sekwana w Paryżu, 1924 r.

olej/płótno, 60 x 93 cm

sygnowany i datowany dwukrotnie: l.d.: '24 | Terlikowski', p.d.: '24 | Terlikowski | [nieczytelne]'

na odwrociu numer inwentaryzacyjny

Cena wylicytowana: 18 000
Estymacja: 24 000 - 30 000
- kolekcja prywatna, Warszawa
"Jutrzenka, drżąc pod falą zielono-różaną,
Podnosiła się z wolna nad pustą Sekwaną,
A Paryż — ten wyrobnik stary — na roboczy
Dzień — zbierał swe narzędzia i przecierał oczy".
CHARLES BAUDELAIRE, ZMROK PORANNY, FRAGMENT, TŁUM. ZOFIA TRZESZCZKOWSKA
Na formację artysty wpłynęły liczne podróże, m.in. do Anglii, Hiszpanii, Francji i Włoszech, lecz także do Indii, Australii, Nowej Zelandii czy północnej Afryki. Kształcił się w Monachium i paryskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jean-Paula Laurensa. W 1911 roku zamieszkał na stałe w Paryżu, stając się ważną postacią w życiu polskiej kolonii artystycznej nad Sekwaną. Prace artysty cieszyły się epoce znacznym powodzeniem. Eksponowano je na licznych wystawach indywidualnych, przede wszystkim w prestiżowej paryskiej Galerie Bernheim-Jeune, a także zbiorowych – we Francji, Włoszech, Belgii czy Polsce. Malarstwo Terlikowskiego charakteryzuje się silnymi, nasyconymi kolorami oraz grubą fakturą nakładaną szpachlą. Malował pejzaże, portrety i przeważające w jego dorobku martwe natury. Prace artysty znajdują się licznych kolekcjach publicznych we Francji.

ID: 62991