Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie (wyniki)

18 października 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
5

Jakub Zucker
(1900 Radom - 1981 Nowy Jork)

Ulica paryska

olej/płótno, 59,5 x 48 cm

sygnowany p.d.: 'J. ZUCKER'

Cena wylicytowana: 24 000
Estymacja: 26 000 - 40 000
Stan zachowania
Wymagany retusz przy sygnaturze, nie sygnatury tylko w obok. (konserwacja)
Pochodzenie
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
- kolekcja Andrzeja Kendy, Nowy Jork
- kolekcja prywatna, Polska
Literatura
- Jakub Zucker, tekst Joanna Tarnawska, Warszawa 2011, s. 105 (il.)
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Istotnym tematem w oeuvre Jakuba Zuckera były widoki Paryża, w których - nawet po II wojnie światowej - echem odbijała się romantyczna mitologia miasta, ukształtowana przez artystów nowoczesnych. Zucker uwieczniał wąskie uliczki, mosty ukryte pośród zabudowań i peryferyjne obszary metropolii.
Prezentowana "Ulica paryska" przedstawia nieznaną uliczkę zapewne na pograniczu Montmartre'u, który słynął w latach 20. XX wieku z bujnego życia nocnego skoncentrowanego w kawiarniach. Jej nastrój jest analogiczny do napięcia budowanego w amerykańskim dreszczowcu lub na płótnach amerykańskiego realisty Edwarda Hoppera. Ten klimat, wzbogacony akcentem grozy, oddał w prezentowanej pracy Jakub Zucker. Fasady budynków świecą nienaturalnie jasnym światłem. Kompozycję dzieli samotne ścięte drzewo, zza którego korony prześwituje światło księżyca. Grupka mężczyzn oraz samotna postać w prawej części obrazu wtopiły się w ciemną przestrzeń domów, co sprawia, że niemożliwe jest określenie wykonywanych przez nich czynności. Poczucie niepokoju potęgują kontrastowo zestawiane biele, zimne błękity, szarości i brązy.
Biogram artysty
W wieku 13 lat uciekł do Palestyny. Po 1913 roku uczęszczał do Szkoły Sztuk Pięknych Bezalel w Jerozolimie. W 1925 roku zamieszkał w Paryżu, gdzie uczył się w Academie Julian i Colarossi. Od 1927 roku wystawiał swoje prace w Salonie Jesiennym i des Tuileries. Po II wojnie światowej wyjechał do Nowego Jorku. Malował sceny rodzajowe, także związane z folklorem żydowskim, pejzaże, portrety i martwe natury.

ID: 63996

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem