École de Paris

24 maja 2018, godz. 19:00

Szymon Mondzain
(1890 Chełm - 1979 Paryż)

Wnętrze z bukietem kwiatów na tle niebieskiej zasłony

olej/płótno, 73 x 60 cm

sygnowany p.d.: 'Mondzain'

Cena wywoławcza: 24 000
Estymacja: 35 000 - 50 000
"Jego martwe natury, z owocami i kwiatami, dobrze zakomponowane , utrzymane w barwach lokalnych, posiadają blask emalii z Limoges". WALDEMAR GEORGE, WSTĘP DO WYSTAWY, "EXPOSITION SIMON MONDZAIN, DU 16 AU 30 AVRIL 1926", PARYŻ 1926, s. 1-4
Studia artystyczne odbył w latach 1906-08 w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Kazimierza Stabrowskiego. Naukę kontynuował w latach 1909-12 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Teodora Axentowicza i Józefa Pankiewicza. Swe prace eksponował po raz pierwszy w 1908 roku w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. W latach 1909 i 1911 odbył podróże do Paryża, gdzie zamieszkał na stałe w 1912 roku i uzupełnił studia w pracowni André Deraina. Odbywał plenery w Bretanii i Hiszpanii. Wielokrotnie uczestniczył w paryskich Salonach Niezależnych, Jesiennym i Tuileries. Indywidualne pokazy jego malarstwa odbyły się w Fine Arts Club w Chicago (1920), Galerie Hodebert (1926) i Salon des Tuileries (1931) w Paryżu. Od 1925 roku wielokrotnie odwiedzał Algierię, gdzie przeżył okres II wojny światowej. Do Paryża powrócił w 1965 roku. Malował pejzaże, martwe natury, portrety, sceny marynistyczne.

ID: 60157