École de Paris (wyniki)

24 maja 2018, godz. 19:00

Szymon Mondzain / Szamaj Mondszajn
(1890 Chełm - 1979 Paryż)

Toaleta panny młodej, lata 20.-30. XX w.

olej/płótno, 65,5 x 54 cm

sygnowany l.d.: 'Mondzain'

Cena wylicytowana: 32 000
Estymacja: 30 000 - 40 000
"W swych 'aktach' podbija nas urokiem młodego zdrowego ciała z przepyszną karnacją, bez konwencjonalnych karmelkowych lub pastylkowych tonów różu czy bieli. P. Sz. Mondszajn staje się realistą w najlepszym znaczeniu tego słowa". EDWARD WORONIECKI, MISTYK I REALISTA (Z POWODU WYSTAWY SZ. MONDSZAJNA U BARBAZANGES’A), "ŚWIAT" 1926, nr 34, s. 4
Studia artystyczne odbył w latach 1906-08 w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Kazimierza Stabrowskiego. Naukę kontynuował w latach 1909-12 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Teodora Axentowicza i Józefa Pankiewicza. Swe prace eksponował po raz pierwszy w 1908 roku w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. W latach 1909 i 1911 odbył podróże do Paryża, gdzie zamieszkał na stałe w 1912 roku i uzupełnił studia w pracowni André Deraina. Odbywał plenery w Bretanii i Hiszpanii. Wielokrotnie uczestniczył w paryskich Salonach Niezależnych, Jesiennym i Tuileries. Indywidualne pokazy jego malarstwa odbyły się w Fine Arts Club w Chicago (1920), Galerie Hodebert (1926) i Salon des Tuileries (1931) w Paryżu. Od 1925 roku wielokrotnie odwiedzał Algierię, gdzie przeżył okres II wojny światowej. Do Paryża powrócił w 1965 roku. Malował pejzaże, martwe natury, portrety, sceny marynistyczne.

ID: 60127