École de Paris (wyniki)

24 maja 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
9

Szymon Mondzain (Szamaj Mondszajn)
(1890 Chełm - 1979 Paryż)

Pejzaż z Fuenterrabíi, około 1928 r.

olej/płótno, 65 x 81 cm

sygnowany l.d.: 'Mondzain'

Cena wylicytowana: 55 000 *
Estymacja: 60 000 - 90 000
Pochodzenie
- zbiory rodziny artysty
- kolekcja prywatna, Polska
Wystawiany
- Simon Mondzain. Mistrzowie Ecole de Paris, Villa la Fleur,
Kontancin-Jeziorna, 21 września - 31 grudnia 2012
- Muzeum Ziemii Chełmskiej w Chełmie, 14 stycznia - 30 kwietnia 2013
Literatura
- Simon Mondzain. Mistrzowie École de Paris, tekst Ewa Bobrowska, katalog wystawy, Villa la Fleur, Kontancin-Jeziorna, 21 września - 31 grudnia 2012, Muzeum Ziemii Chełmskiej w Chełmie, 14 stycznia - 30 kwietnia 2013, nr kat. 51, s. 138 (il.)
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Choć obraz powstał w czasie plenerowego wyjazdu Mondzaina na pogranicze francusko-hiszpańskie, trudno nie odnieść wrażenia, że należy do "algierskiego" okresu w twórczości artysty. W widoku z baskijskiej Fuenterrabíi mamy bowiem do czynienia z mocnym, chciałoby się powiedzieć cezanne'owskim światłem, uproszczoną linią i syntetyzmem form przywodzącym na myśl malarstwo André Deraina (z którym to zresztą Mondzain się przyjaźnił i prowadził obfitą korespondencję). Wszystkie te elementy wzmagają sią w malarstwie artysty właśnie po pierwszej podróży do Algierii. Dla francuskiej krytyki zwrot Mondzaina ku malarstwu pejzażowemu i wysterylizowanym formom plastycznym był nie lada zaskoczeniem. Początkowo artysta tworzył bowiem w duchu symbolizmu i roztaczał wokół siebie atmosferę spirytualisty. Podkreślał, że "marzył w dzieciństwie o zostaniu wielkim i słynnym rabinem", malował sceny rozmaitych wizji i objawień, a dziennikarze chętnie pisali o duchowym aspekcie jego sztuki. Pod koniec lat 20. rodzi się nowy obraz Mondzaina, ukształtowany na wzór słynnego francuskiego klasycysty, Nicolasa Poussina: malarza-filozofa medytującego w zetknięciu z Naturą.
Biogram artysty
Studia artystyczne odbył w latach 1906-08 w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Kazimierza Stabrowskiego. Naukę kontynuował w latach 1909-12 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Teodora Axentowicza i Józefa Pankiewicza. Swe prace eksponował po raz pierwszy w 1908 roku w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. W latach 1909 i 1911 odbył podróże do Paryża, gdzie zamieszkał na stałe w 1912 roku i uzupełnił studia w pracowni André Deraina. Odbywał plenery w Bretanii i Hiszpanii. Wielokrotnie uczestniczył w paryskich Salonach Niezależnych, Jesiennym i Tuileries. Indywidualne pokazy jego malarstwa odbyły się w Fine Arts Club w Chicago (1920), Galerie Hodebert (1926) i Salon des Tuileries (1931) w Paryżu. Od 1925 roku wielokrotnie odwiedzał Algierię, gdzie przeżył okres II wojny światowej. Do Paryża powrócił w 1965 roku. Malował pejzaże, martwe natury, portrety, sceny marynistyczne.

ID: 60320

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem