École de Paris (wyniki)

24 maja 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
3

Jakub Zucker
(1900 Radom - 1981 Nowy Jork)

Cyrkowcy, lata 30. XX w.

olej/płótno, 61 x 74,5 cm

sygnowany l.d.: 'J. Zucker'

Cena wylicytowana: 100 000
Estymacja: 80 000 - 140 000
Literatura
- Jakub Zucker, tekst Joanna Tarnawska, Warszawa 2011, s. 22 (il.) (praca reprodukowana na okładce książki)
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Zucker nie starał się oddać z dokładnością geometrycznej perspektywy czy światłocienia. Artysta odrzucał klasyczne, akademickie konwencje, a jego płótna były konstruowane na zasadzie kolorystycznej mozaiki. Nieco przeskalowane postaci "Cyrkowców" stwarzają wrażenie nadrealności. Zuckera fascynował cyrk, podobnie jak innych twórców nowoczesnych, swoją odmiennością od realnego życia. "Cyrkowcy", na podobnej zasadzie, powstali w oderwaniu od realistycznej obserwacji natury i konwencji świata sztuki. Artysta tym samym zdaje się malować bajkę - opowieść urokliwą, fantastyczną i cudowną.
Biogram artysty
W wieku 13 lat uciekł do Palestyny. Po 1913 roku uczęszczał do Szkoły Sztuk Pięknych Bezalel w Jerozolimie. W 1925 roku zamieszkał w Paryżu, gdzie uczył się w Academie Julian i Colarossi. Od 1927 roku wystawiał swoje prace w Salonie Jesiennym i des Tuileries. Po II wojnie światowej wyjechał do Nowego Jorku. Malował sceny rodzajowe, także związane z folklorem żydowskim, pejzaże, portrety i martwe natury.

ID: 32380

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem