École de Paris (wyniki)

24 maja 2018, godz. 19:00

Włodzimierz Terlikowski
(1873 Poraj k. Łodzi - 1951 Paryż)

Port w Saint-Tropez, 1921 r.

olej/płótno, 54,5 x 65 cm

sygnowany i datowany p.d.: '21 | W. de Terlikowski'

opisany na krośnie: 'TERLIKOWSKI" oraz nieczytelny napis na odwrociu

Cena wylicytowana: 35 000 *
Estymacja: 40 000 - 50 000
Od 1911 roku, czyli od osiedlenia się we Francji na stałe, artysta eksperymentował bowiem z użyciem szpachli. Przyprawiało to o niemały kłopot krytyków. Z jednej strony próbowano bowiem widzieć w Terlikowskim następcę impresjonistów (wielokrotnie w prasie francuskiej można znaleźć anegdotę o spotkaniu młodego Polaka ze starzejącym się Renoirem), czy kolorystę, albo "wrażeniowca". Podkreślano jednak, że obrazy Terlikowskiego nie są szkicami i nie mamy w nich do czynienia z malowaniem światła - artysta kształtuje za to materię malarską tak, jakby rzeźbił w woskowej masie. "Rzeźbiarski" efekt jest szczególnie widoczny w partii sygnatury. Ma ona charakter sgrafita, została wydrapana (końcówką pędzla?) w niezastygłej jeszcze masie farby, dowodząc, że cała struktura obrazu została położona "za jednym zamachem".
Na formację artysty wpłynęły liczne podróże, m.in. do Anglii, Hiszpanii, Francji i Włoszech, lecz także do Indii, Australii, Nowej Zelandii czy północnej Afryki. Kształcił się w Monachium i paryskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jean-Paula Laurensa. W 1911 roku zamieszkał na stałe w Paryżu, stając się ważną postacią w życiu polskiej kolonii artystycznej nad Sekwaną. Prace artysty cieszyły się epoce znacznym powodzeniem. Eksponowano je na licznych wystawach indywidualnych, przede wszystkim w prestiżowej paryskiej Galerie Bernheim-Jeune, a także zbiorowych – we Francji, Włoszech, Belgii czy Polsce. Malarstwo Terlikowskiego charakteryzuje się silnymi, nasyconymi kolorami oraz grubą fakturą nakładaną szpachlą. Malował pejzaże, portrety i przeważające w jego dorobku martwe natury. Prace artysty znajdują się licznych kolekcjach publicznych we Francji.

ID: 59211