Fotografia Kolekcjonerska: Klasyka i Awangarda Artystyczna (wyniki)

19 kwietnia 2018, godz. 19:00
115

Zbigniew Dłubak
(1921 Radomsko - 2005 Warszawa)

z cyklu Egzystencje-Wnętrza, 1959-66 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier barytowy, 49 x 59 cm

na odwrociu sygnowany ołówkiem

Cena wylicytowana: 4 200
Estymacja: 8 000 - 12 000
„Egzystencje” są trzecim ważnym cyklem fotograficznym Zbigniewa Dłubaka. Dłubak opowiadał w rozmowie z Jerzym Wójcikem, na kilka dni przed otwarciem dużej indywidualnej wystawy pt. „Zbigniew Dłubak – Prace z lat 1965-1991” w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w marcu 1992 roku: „Są to zdjęcia z serii 'Egzystencje'. Zacząłem tę serię jeszcze na początku lat 50., jako dokumentację banalności, ale nie tylko”.
Cykl w dużej mierze był wykonany w pracowni przy Puławskiej. Powstawał w latach 1959-66. „Egzystencje – Wnętrza” to cykl, który w zobiektywizowany i chłodny sposób przedstawia najprostsze przedmioty i urządzenia z warszawskiego studia artysty: talerz, karton, piec kaflowy, kaloryfer.
Jak opisuje Piotr Słodkowski: „Znamienne jest, że Dłubak tworzył je w kontrze do informelu ('sztuki bezkształtnej', odmianie abstrakcji lat 50. XX w., dążącej do spotęgowania ekspresji obrazu). Za sprawą multiplikacji widoków, nietypowych ujęć perspektywicznych i niespotykanie dużych zbliżeń, ta pozornie neutralna rejestracja mówi o naturze i granicach samego medium. Choć artysta uważał 'Egzystencje' za twór roboczy, mają one duże znaczenie dla jego późniejszej twórczości – niektóre zdjęcia z tego cyklu wykorzystał w słynnej 'Ikonosferze I' – monumentalnej instalacji fotograficznej z 1967 r.”.
Czołowy przedstawiciel polskiej fotografii awangardowej. Od 1948 r. członek ZPAP i ZPAF; w latach 1979-1982 prezes Związku, a od 1973 r. członek honorowy. Jeden z założycieli Klubu Młodych Artystów i Naukowców w Warszawie (1947 r.). Uczestnik Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Krakowie z 1948 r. Współpracował z szeregiem galerii w całym kraju. Jeden z założycieli Grupy 55. W latach 1953 -1972 redaktor naczelny miesięcznika Fotografia. W okresie 1966-1975 był wykładowcą PWSFTViT oraz PWSSP (obecnie ASP) w Łodzi. Autor licznych artykułów i odczytów. Wielokrotnie nagradzany odznaczeniami, m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1975 r.), Nagrodą Państwową I Stopnia (1979 r.).

ID: 58283