27 marca 2018, godz. 19:00

Anna Osiecka
(ur. 1984, Kraków)

Orbis, 2017 r.

olej/płótno, 100 x 100 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Anna Osiecka | "Orbis" | 2017'

Cena wylicytowana: 2 400
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z tytułem magistra sztuki na kierunku malarstwo. Obrazy artystki zdobią kolekcje w zbiorach krajowych i zagranicznych. Tematami przewodnimi w jej pracach malarskich są spirale, wiry, cyklony i okręgi, które symbolizują przemiany, drogi, niepewności, ale i zarazem są symbolami stałości i oczywistości. Reprezentują ponad czasoprzestrzenne wartości, które stanowią oś egzystencji w wymiarze psychicznym i duchowym. Malując obraz, odkrywa nowe wewnętrzne i zewnętrzne terytoria, poznaje zarówno siebie, jak i świat, który ją otacza. Z każdym krokiem rośnie nadzieja, że, jest coraz bliżej „tajemnicy”, która ukrywa się gdzieś za horyzontem. Życie jest wielką niewiadomą, nigdy nie wiemy co nas czeka za kolejnymi drzwiami. Nowe wyzwania, przeszkody i trudności, przeplatają się z chwilami wytchnienia i jeszcze krótszymi momentami szczęścia. Taka też jest i natura ludzka, jesteśmy pełni sprzeczności. Chaotyczni, a zarazem uporządkowani, pełni wad, jak i zalet, mamy w sobie dobro i zło. Nie ma koloru bez światła, nie ma światła bez ciemności. Z tymi przeciwstawnościami jesteśmy kompletni. W swoich obrazach ukazuje więc przemyślenia na temat świata i natury ludzkiej. Zadaję pytania o przyszłość i przeszłość. Posługuję się językiem plastycznym. Dzięki niemu może się w pełni komunikować z drugim człowiekiem i jego otoczeniem. Robię to, ponieważ nie potrafię nazwać słowami tego, co widzę wewnętrznie. Przelanie tych myśli na płótno jest jedynym co mogę zrobić, by je wyrazić. Brała udział w wystawach zbiorowych, m.in. w II Przeglądzie Sztuki Współczesnej "Nowa Awangarda", uzyskała tam wyróżnienie na wystawie pokonkursowej w Galerii Szyb Wilson, Katowice, 2018. Swoją wystawę autorską 'Strefa ciszy' zorganizowała w galerii RIO w Krakowie w 2017.

ID: 58143