Sztuka Dawna. XIX wiek - modernizm - międzywojnie (wyniki)

14 grudnia 2017, godz. 19:00

Tadeusz Popiel
(1863 Szczucin - 1913 Kraków)

Harfista (Dawid), około 1885-90 r.

olej/płótno, 74 x 53,5 cm

sygnowany l.d.: 'Tadeusz Popiel'

Cena wylicytowana: 16 000
Estymacja: 20 000 - 25 000
Tadeusz Popiel zaczął uczęszczać do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w 1876. 5 lat później został przyjęty do „majstersztuli” Jana Matejki, w której cieszył się dużym uznaniem nauczyciela, co wkrótce umożliwiło mu wyjazd na studia zagraniczne. Jak wielu artystów krakowskich, kształcił się w Wiedniu i w 1885 uczęszczał do szkoły kompozycyjnej Hansa Makarta, popularnego malarza austriackiego drugiej połowy XIX stulecia. Podejmował wówczas tematykę biblijną, ukazaną w stylu akademickim, pompatycznym i jakby barokowym, co zdradza wpływ twórczości wiedeńskiego profesora. Autor podkreśla również liryczny wymiar kompozycji: wybiera formułę nokturnową – harfista unosi wzrok ku niebu, a jego twarz oświetla światło księżyca. Podobne efekty i motywy można odnaleźć u nieco młodszego wybitnego ucznia Matejki, Maurycego Gottlieba. W prezentowanym obrazie Popiel zdaje się dialogować ze znakomitymi współczesnymi – wspomnianym Gottliebem, a przede wszystkim Makartem i Matejką.
Tadeusz Popiel pochodził z artystycznej rodziny - jego brat, Antoni, był rzeźbiarzem. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1876-1884 u Jana Matejki. Studia uzupełniał w Wiedniu u Hansa Makarta, później w Monachium. W 1899 roku odbył podróż artystyczną do Berlina, Kopenhagi, Monachium, Wiednia i Pragi. W roku 1899 współpracował z Wojciechem Kossakiem i Janem Styką przy malowaniu "Panoramie Racławickiej". Zdobył dwa złote medale na wystawach w Paryżu (1890 r.) i San Francisco (1894 r.). Malował kompozycje historyczne, religijne, rodzajowe oraz portrety; zajmował się także malarstwem ściennym.

ID: 53544