Sztuka Dawna: XIX wiek, modernizm, międzywojnie (wyniki)

12 października 2017, godz. 19:00

Jakub Zucker
(1900 Radom - 1981 Nowy Jork)

Piękna Hiszpanka

olej/płótno, 41 x 28 cm

sygnowany p.g.: 'J. ZUCKER.'

Cena wylicytowana: 22 000
Estymacja: 15 000 - 25 000
- zakup bezpośrednio od artysty
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
- dom aukcyjny DESA Unicum, grudzień 2008
- Joanna Tarnawska, Jakub Zucker, Warszawa 2011, s. 61 (il.)
"Gdyby ktoś spytał Jakuba Zuckera, czemu i dla kogo maluje (wyobrażam sobie, jak uśmiecha się łagodnie, jak jego głowa przechyla się na jedną stronę, a powieki przymykają), bez wątpienia odpowiedziałby po chwili ciszy, mówiąc jakby sam do siebie: 'Nie maluję ani z poczucia obowiązku, ani też dla pieniędzy, które przynoszą mi moje płótna, ani też z miłości do sukcesu. Maluję z wdzięczności, aby podziękować Niebu za wszystkie bogactwa, które zsyła co dzień. Przede wszystkim maluję dla siebie samego, ponieważ sztuka jest najpewniejszą drogą do wolności, ucieczką od życiowych problemów, choć jest też stworzeniem problemów nowych, wcale nie mniejszych'". CLAUDE ROGER-MARX, JACQUES ZUCKER, PARYŻ 1969, s. 17

ID: 52403