Sztuka Dawna: XIX wiek, modernizm, międzywojnie (wyniki)

12 października 2017, godz. 19:00
Powrót do katalogu
28

Mela Muter
(1876 Warszawa - 1967 Paryż)

Dziewczynka z warkoczykami

olej/płyta, 56,3 x 38,3 cm

sygnowany p.g.: 'MUTER'

Cena wylicytowana: 90 000
Estymacja: 80 000 - 130 000
Pochodzenie
- Musée du Petit Palais, Genewa
- The Farkash Gallery, Tel Awiw-Jafa
- dom aukcyjny Christie's, Paryż, grudzień 2006
- dom aukcyjny Polswiss Art, Warszawa, październik 2015
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Mela Muter, która w 1901 wyjechała do Francji, w swej twórczości początkowo czerpała z dokonań europejskiego symbolizmu. Mimo że w Paryżu uczęszczała na zajęcia do popularnych Académie de la Grande Chaumière i Académie Colarossi, pozostała właściwie artystycznym samoukiem. W drugiej dekadzie XX stulecia począł się kształtować jej indywidualny styl, zgodny z tendencjami postimpresjonizmu. Muter posługiwała się mocnym konturem, świetlistą paletą barwną z dużym udziałem żółcieni oraz bogatymi rozwiązaniami fakturowymi. Płaszczyznę malarską budowała niewielkimi uderzeniami pędzla, tworzącymi większe powierzchnie, drgające, jakby poruszone światłem. W prezentowanym portrecie "Dziewczynki z warkoczykami" zastosowała właśnie tego rodzaju zabiegi warsztatowe.
Biogram artysty
Kształciła się w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet w Warszawie. W 1901 roku osiadła na stałe w Paryżu. Studia artystyczne kontynuowała w Académie de la Grande Chaumiere i Académie Colarossi. Od 1902 roku uczestniczyła w Salonach Paryskich. Była blisko związana z działającą w Paryżu polską kolonią artystyczno-literacką; uczestniczyła w ekspozycjach polskiej sztuki w Towarzystwie Artystów Polskich (1914) i Galerie du Musée Crillon (1922). W latach 1911-14 podróżowała do Hiszpanii, w 1915 i 1919 zwiedzała Szwajcarię. Wiele miesięcy spędziła w Bretanii i w południowych rejonach Francji. Mela Muter wypracowała swój własny, oryginalny styl wyrastający z tradycji postimpresjonizmu. Z malarstwa van Gogha przejęła wyrazisty kontur obiegający formy wydobyte szybkimi, wielokierunkowymi uderzeniami pędzla. Malowała urokliwe pejzaże i widoki miejskie, sceny rodzajowe oraz portrety.

ID: 49823

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem