Sztuka Dawna: XIX wiek, modernizm, międzywojnie (wyniki)

12 października 2017, godz. 19:00

Seweryn Bieszczad
(1852 Jasło - 1923 Krosno)

Pejzaż z chatą i dziewczyną

olej/płótno, 18 x 28 cm

sygnowany p.d.: 'S. Bieszczad'

Cena wylicytowana: 15 000
Estymacja: 15 000 - 20 000
Seweryn Bieszczad to utalentowany malarz i rysownik, zapamiętany przede wszystkim jako artysta-kronikarz życia Galicji, a w szczególności - Krosna z przełomu XIX i XX wieku. Stworzył interesujące ilustracje do "Pana Tadeusza" i ciekawą serię prac ukazujących okupację Krosna przez wojska carskie w czasie I wojny światowej. Prezentowane dzieło wpisuje się dobrze w ten nurt twórczości malarza, w ramach którego tworzył przepojone spokojem i harmonią wizerunki wsi, pełnej statycznego życia, skupionego wokół jednej chaty. Seweryn Bieszczad artystyczną edukację pobierał w Krakowie - najpierw u Władysława Łuszczkiewicza, a potem u Jana Matejki. Następnie udał się zagranicę jako stypendysta do Wiednia, Monachium (pracownia Alexandra von Wagnera) oraz Drezna. Obrazy malarza to na ogół osadzone w wiejskiej scenerii sceny rodzajowe, malowane wprawnie w technice olejnej bądź akwareli. Duża ich część ukazuje okolice Krosna, z którym Bieszczad związany był przez większość życia.
Studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1868-1876, następnie w Wiedniu i w Monachium. Od 1874 roku swoje prace prezentował w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, w Salonie Krywulta, poza tym we Lwowie, Wiedniu i Monachium. Artysta chętnie przedstawiał wiejskie sceny rodzajowe osadzone w pejzażu, który zawsze odgrywał istotną rolę w kreowaniu nastroju kompozycji. Wykorzystywał także liczne wątki literackie, np. pochodzące z twórczości Adama Mickiewicza. W 1890 roku osiadł na stałe w Krośnie. Powstało wówczas wiele prac prezentujących walory lokalnego, podkarpackiego krajobrazu i zwyczaje tamtejszych mieszkańców.

ID: 50369