Sztuka Dawna: XIX wiek, modernizm, międzywojnie (wyniki)

12 października 2017, godz. 19:00
Powrót do katalogu
10

Wacław Pawliszak
(1866 Warszawa - 1905 Warszawa)

Poseł polski u Iwana IV Groźnego

olej/płótno dublowane, 32,5 x 42 cm

sygnowany p.d.: 'W. Pawliszak'

na odwrociu opisany ołówkiem: po środku "1571" (?) po prawej "Haraburda| poseł polski u Iwana" (?) oraz po lewej "Haraburda| Poseł Polski." (?)

Cena wylicytowana: 20 000
Estymacja: 15 000 - 25 000
Pochodzenie
- dom aukcyjny Okna Sztuki, czerwiec 2011
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Wacław Pawliszak to ciekawa i niestety zapoznana postać polskiego malarstwa XIX wieku. Niesłusznym byłoby ograniczenie pamięci o tym malarzu do faktu, że został śmiertelnie postrzelony przez rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. Artysta odebrał dobre wykształcenie jako uczeń najpierw sławnej Klasy Rysunkowej Wojciecha Gersona, a potem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, w której uczył się u Floriana Cynka, Władysława Łuszczkiewicza i w końcu Jana Matejki. Ten ostatni bardzo cenił Pawliszaka - uczeń z wielką wprawą malował konie i jeźdźców. By wyćwiczyć się w tym jeszcze lepiej, odbył podróż do Monachium, gdzie pobierał nauki u Józefa Brandta. Oficjalną edukację zakończył w Paryżu u Carolus-Durana. Poza licznymi przedstawieniami husarii, pełnymi energii i dobrze oddanego ruchu, Pawliszak zajmował się również malarstwem historycznym: Iwan Groźny podniecał wyobraźnię wielu artystów XIX wieku. Artysta ukazał go w sposób właściwy malarzom tak wybitnym jak Ilja Riepin czy Jan Matejko. Pawliszak niejako odwraca sytuację ze słynnego obrazu "Batory pod Pskowem" (Zamek Królewski, Warszawa) - tutaj to car przyjmuje poselstwo. Polski szlachcic zdaje się jednak zachowywać nieporównanie pewniej niż rosyjski wysłannik z obrazu Matejki.
Biogram artysty
Wacław Pawliszak rozpoczął naukę malarstwa w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona, kontynuował ją w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Floriana Cynka i Władysława Łuszczkiewicza, a w latach 1883- 85 na oddziale kompozycyjnym u Jana Matejki. Studia artystyczne uzupełniał w Monachium i w Paryżu, gdzie w 1889 roku otrzymał brązowy medal na Wystawie Powszechnej, dzięki czemu jego obrazy pojawiały się także na rynkach sztuki w Berlinie i w Londynie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie; wiele podróżował- zwiedził Algierię, Maroko, Tunis, przez rok mieszkał w Rzymie. Ulubioną tematyką artysty były motywy związane ze Wschodem- malował sceny rodzajowe, batalistyczne, konie i wojowników, także sceny dworskie oraz portrety. Zginął zastrzelony w wyniku osobistego zatargu z rzeźbiarzem Xawerym Dunikowskim.

ID: 51454

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem