Aukcja Sztuki Dawnej (wyniki)

30 marca 2017, godz. 19:00

Jakub Zucker
(1900 Radom - 1981 Nowy Jork)

Wnętrze synagogi

olej/płyta, 40,5 x 33 cm

sygnowany p.g.: 'J. Zucker'

Cena wylicytowana: 12 000
Estymacja: 14 000 - 20 000
Wielką pasją Jakuba Zuckera były podróże, które nieustannie dostarczały inspiracji jego malarstwu. Artysta, uznając, że najważniejsza jest natura, obserwował otoczenie – jego kolory i światło – i wykorzystywał dostrzeżone motywy, tworząc przez to obrazy sprawiające czasem wrażenie fotografii uwieczniających zachwyt malarza nad zastanym miejscem i sceną. Bez szkiców przygotowawczych Zucker malował w plenerze, przelewając swoje emocje od razu na płótno. Prezentowany obraz przedstawia wnętrze synagogi, do której artysta powracał i którą malował wielokrotnie. Na podstawie innych dzieł można stwierdzić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że jest to dom modlitwy znajdujący się w izraelskim mieście Safed.
„Nie maluję dla pieniędzy, ani z poczucia obowiązku, ani żeby odnieść sukces i zdobyć rozgłos. Maluję na chwałę Boga, w podzięce za wszelkie łaski, którym mnie obdarzył. Maluję dla siebie, ponieważ sztuka to najpewniejsza droga do wolności, ucieczka od życiowych problemów” – mówił Zucker, wyrażając tym swe artystyczne credo.
Twórczość malarza charakteryzuje się dość jednolitym stylem, co stanowi dowód na to, że miał on własną wizję sztuki i pozostawał jej wierny przez całe życie. Jaskrawa kolorystyka, dynamiczne zestawienia barwne, pełne ekspresji ruchy pędzla pozostawiające wyraźne smugi farby sprawiają, że z dzieł Zuckera promieniuje niezwykła energia. Jednocześnie dobór tematów związanych z prozą codziennego życia wywołuje pewną nostalgię i podkreśla delikatność dzieł.
W wieku 13 lat uciekł do Palestyny. Po 1913 roku uczęszczał do Szkoły Sztuk Pięknych Bezalel w Jerozolimie. W 1925 roku zamieszkał w Paryżu, gdzie uczył się w Académie Julian i Colarossi. Od 1927 roku wystawiał swoje prace w Salonie Jesiennym i des Tuileries. Po II wojnie światowej wyjechał do Nowego Jorku. Malował sceny rodzajowe, także związane z folklorem żydowskim, pejzaże, portrety i martwe natury.

ID: 33388