Aukcja Sztuki Dawnej (wyniki)

30 marca 2017, godz. 19:00
Powrót do katalogu
33

Włodzimierz Terlikowski
(1873 Poraj k. Łodzi - 1951 Paryż)

Kwiaty, 1925 r.

olej/płótno, 33 x 55 cm

sygnowany p.g.: 'W. Terlikowski' oraz sygnowany i datowany p.d.: 'W. de | Terlikowski | 1925'

na odwrociu papierowa nalepka firmy ramiarskiej

Cena wylicytowana: 7 000
Estymacja: 8 000 - 15 000
Pochodzenie
- kolekcja prywatna, Polska
- kolekcja instytucjonalna, Polska
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Prezentowana praca powstała w dojrzałym okresie twórczości malarskiej Włodzimierza Terlikowskiego. Styl tego artysty można określić ekspresyjnym koloryzmem, który wypracował pod wpływem fowizmu. Kompozycje swoich dzieł budował przy pomocy silnie nasyconych barw, waloryzując fakturę – farby nakładał szpachlą. Ponieważ tak malowane płótna schły wiele miesięcy, Terlikowski posiadał w swojej pracowni specjalne miejsce dla ukończonych już dzieł.
Martwa natura przedstawiająca kwiaty w wazonie – niemal zawsze róże lub anemony – to jeden z ulubionych motywów twórczości Terlikowskiego. Utrzymana w tonacji szarości i błękitów kompozycja pozwoliła artyście uwydatnić kontrasty temperaturowe i światłocieniowe, które budują przestrzeń obrazu. Artysta ten, od 1911 roku na stałe mieszkający w Paryżu, tworzył liczne pejzaże, portrety i martwe natury. Jak powiedział Arsène Alexandre: „pracownia Terlikowskiego jest salonem prestiżu i miejscem przecinania się ścieżek najróżniejszych osobistości, które przychodzą tu ze wszystkich ulic i smakują się w chwilach niespodzianek i uroku. Nic nie broni jej od wizyt (…), ani tych najwykwintniejszych, ani tych najdziwniejszych. Wszystkie są nieoczekiwane, a żadna nie jest zwyczajną. Nic nie przeszkadza też mistrzowi tego miejsca – genius loci – w oddaniu się grze urzekających fantazji malarskich (…), ponieważ jest on jednocześnie animatorem i medium”.
Biogram artysty
Na formację artysty wpłynęły liczne podróże, m.in. do Anglii, Hiszpanii, Francji i Włoszech, lecz także do Indii, Australii, Nowej Zelandii czy północnej Afryki. Kształcił się w Monachium i paryskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jean-Paula Laurensa. W 1911 roku zamieszkał na stałe w Paryżu, stając się ważną postacią w życiu polskiej kolonii artystycznej nad Sekwaną. Prace artysty cieszyły się epoce znacznym powodzeniem. Eksponowano je na licznych wystawach indywidualnych, przede wszystkim w prestiżowej paryskiej Galerie Bernheim-Jeune, a także zbiorowych - we Francji, Włoszech, Belgii czy Polsce. Malarstwo Terlikowskiego charakteryzuje się silnymi, nasyconymi kolorami oraz grubą fakturą nakładaną szpachlą. Malował pejzaże, portrety i przeważające w jego dorobku martwe natury. Prace artysty znajdują się licznych kolekcjach publicznych we Francji.

ID: 48049

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem