Aukcja Grafiki (wyniki)

26 stycznia 2017, godz. 19:00

Jan Stanisławski
(1860 Olszana, Ukraina - 1907 Kraków)

Plac przed Bazyliką św. Marka w Wenecji, 1909 r.

litografia/papier, 15 x 20,7 cm (zadruk)

sygnowany na kamieniu l.d.: 'J.S.'

Praca pochodzi z 32 tomu pisma Die Graphische Künste wydanej przez Gesellschaft für Vervielfältigende Kunst w Wiedniu. Reprodukcja faksymilowana wydrukowana przez K. K. Hof- und Staatsdruckerein w Wiedniu

Cena wylicytowana: 1 300
Estymacja: 2 000 - 3 000
Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, następnie w latach 1884 - 1885 w Paryżu u E. Carolusa – Durana. Odbył wiele podróży artystycznych m. in. do Włoch, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895 r. przebywał w Berlinie i współpracował z W. Kossakiem przy realizacji panoramy „Przejście przez Berezynę”. W 1897 r. zamieszkał w Krakowie, gdzie wykładał malarstwo krajobrazowe w Szkole Sztuk Pięknych. Jako pedagog w pracowni pejzażowej wprowadził metodę studiów plenerowych, która dała początek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce polskiej na początku XX w. Był współzałożycielem TAP „Sztuka”. Malował przede wszystkim małe, nastrojowe, syntetyczne pejzaże o szerokiej plamie barwnej.