Aukcja Sztuki Dawnej (wyniki)

20 grudnia 2016, godz. 19:00
Powrót do katalogu
59

Aleksander Augustynowicz
(1865 Iskrzynia, pow. Krosno - 1944 Warszawa)

Sitarz

olej/deska, 33 x 44 cm

sygnowany l.d.: 'Augustynowicz'

Cena wylicytowana: 12 000
Estymacja: 14 000 - 18 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
więcej informacji
Komentarz
Wątki ludowe stanowiły ważny temat w malarstwie Aleksandra Augustynowicza. Prezentowana praca jest portretem sitarza niosącego sita na drewnianych nosiłkach. Sitarz produkował sita zimą; w cieplejszym okresie wyruszał w poszukiwaniu kupców, niosąc swój dorobek na plecach. Augustynowicz przedstawił rzemieślnika w tym właśnie ujęciu. Analogiczny motyw podjął uprzednio Jan Norblin w rysunku ukazującym profil sitarza.
Prezentowaną pracę cechuje zamaszysty i pewny dukt pędzla. Monochromatyczna gama barwna jest tylko pozornie jednolita; Sitarza cechują bowiem subtelne przejścia brązów, ugrów i bieli. Realizm Augustynowicza jest zatem wzbogacony nowymi rozwiązaniami w dziedzinie koloru. Pod wpływem impresjonizmu malarz rozjaśnił paletę barw, które zyskały na czystości i intensywności.
W latach 1883-86 Aleksander Augustynowicz studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Feliksa Szynalewskiego, Jana Matejki i Władysława Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w 1888 roku w pracowni Stefana Hollósy'ego w Monachium. Malarz odbył wiele podróży artystycznych do Włoch i na Węgry. Mieszkał we Lwowie, Zakopanem i Poznaniu. Należał m.in. do warszawskiego Towarzystwa Zachęty oraz Związku Artystów Plastyków. W 1896 roku otrzymał złoty medal na Międzynarodowej Wystawie w Berlinie. Tematem jego prac były najczęściej pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i kwiaty; artysta szczególnie chętnie posługiwał się techniką akwareli. Obrazy Aleksandra Augustynowicza znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego.
Biogram artysty
W latach 1883-86 studiował w SSP w Krakowie u Feliksa Szynalewskiego, Jana Matejki i Władysława Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w 1888 roku w pracowni Stefana Hollósy'ego w Monachium. Odbył wiele podróży artystycznych do Włoch i na Węgry. Mieszkał we Lwowie, Zakopanem i Poznaniu. Należał m.in. do warszawskiego Towarzystwa Zachęty oraz ZAP. W 1896 roku, na Międzynarodowej Wystawie w Berlinie, otrzymał złoty medal. Tematem jego prac były najczęściej pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i kwiaty. Obrazy artysty znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego.

ID: 46220

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem