DESA Living - Obiekty z okresu PRL i kolekcja designu Beaty Bochińskiej (wyniki)

30 czerwca 2016, godz. 19:00
Powrót do katalogu
162

Popielniczka lata 70. XX w.

Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, Polska, proj. Jan Sylwester Drost

szkło sodowe, prasowane, barwione w masie, 5 x 13,3 cm

Cena wylicytowana: 300
Estymacja: 200 - 400
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
więcej informacji
Biogram artysty
Od 1952 roku studiował na Wydziale Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w pracowni Stanisława Dawskiego. Dyplom ukończenia uczelni otrzymał w 1958 roku. Od 1959 przez rok pracował jako projektant w katowickich Zakładach Mechaniczno-Optycznych Opta. W 1960 roku rozpoczął trwającą czterdzieści lat pracę w Ośrodku Wzornictwa Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, był tam organizatorem, projektantem i kierownikiem ds. wzornictwa. W 1972 roku przebywał w Szwecji na praktykach studyjnych, miał okazję poznać pracę hut szkła w Orrefors, Johansfors, Lindshammar, Sandvisk, Hofmantorp oraz w Reijmyre glasbruk. Praktykował też w zakładach ceramicznych w Rörstrand i Gustavsberg. Również w 1972 roku został stypendystą rządu szwedzkiego, zdobywał wiedzę na Wydziale Projektowania Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Konstfackskolan, w Centrach Wzornictwa Przemysłowego w Sztokholmie i Mediolanie, a także w Instytucie Szkła w Växjö. Po powrocie do kraju otrzymał dwuletnie stypendium twórcze Rady Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej. Jan Sylwester Drost tworzył zarówno szkło seryjne jak i unikatowe, przypisuje mu się upowszechnienie szkła prasowanego, które wcześniej było traktowane przez projektantów jako wyrób tani i nie wymagający podczas projektowaniu kunsztu artystycznego.

ID: 41236

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem