ART OUTLET - SZTUKA DAWNA (wyniki)

9 lutego 2016, godz. 19:00
105

Alfred Aberdam
(1894 Lwów - 1963 Paryż)

Kompozycja w szarości (Kobiety przy stole)

olej/tektura, 38 x 55 cm

sygnowany p.d.: 'Aberdam' oraz na odwrociu: 'Aberdam'

na odwrociu dedykacja: [trudno czytelnie]: 'I y Pas[s] | Victor| Marehaud (?) | (13)' oraz papierowa nalepka z paryskiej Galerii Norval

Cena wylicytowana: 4 000 *
Estymacja: 6 000 - 15 000
- Galerie Norval, Paryż
W latach 1913-14 studiował w akademii w Monachium. Od 1917 przebywał w Moskwie, gdzie poznał sztukę rosyjskiej awangardy. Naukę kontynuował w latach 1921-23 w ASP w Krakowie u Teodora Axentowicza. Uczył się także w pracowni Alexandra Archipenki w Berlinie w latach 1922 -23. W 1923 wyjechał do Paryża, gdzie związał się z kręgiem Ecole de Paris. Wystawiał m.in. w Warszawie, Paryżu, Londynie, Tel - Avivie. Razem z Zygmuntem Menkesem, Joachimem Weingartem, Leonem Weissbergiem stworzył "Grupę Czterech". Malował krajobrazy, sceny figuralne i martwe natury oraz sceny muzykowania i wnętrza teatralne. Wystawiał m.in. na Salonach Jesiennych w Paryżu, w Galerie Zak i Bernheim-Jeune, także na wystawach sztuki polskiej w Paryżu, Lwowie, Krakowie i Warszawie. Był członkiem Grupy Plastyków Niezależnych. Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Izraela w Jerozolimie oraz w Muzeum w Tel-Avivie.

ID: 32638