Aukcja Dzieł Sztuki (wyniki)

9 października 2008, godz. 19:00

Zygmunt Józef Menkes
(1896 Lwów - 1986 Riverdale, USA)

Pejzaż z Prowansji, ok. 1927 r.

olej/płótno, 38 x 61 cm

sygnowany p. d.: 'Menkes'
na krośnie nalepka: 'GALERIE GEORGES GIROUX | S.P.R.L naklejka: MENKES | Ecole de Paris | 111. Provence. Toile 38 x 61 [nieczytelnie]'

Cena wylicytowana: 100 000
Studiował w Szkole Przemysłowej we Lwowie, następnie w krakowskiej ASP. Uczył się także w pracowni Alexandra Archipenki w Berlinie. W 1923 wyjechał do Paryża, gdzie wszedł w krąg malarzy Ecole de Paris. Wystawiał na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych, Tuileries. Związany był z życiem artystycznym w Polsce. Należał do ugrupowania Nowa Generacja, był członkiem Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik. Malował pejzaże, kompozycje figuralne, akty, portrety, martwe natury, sceny z życia Żydów. Poza malarstwem olejnym, tworzył również gwasze, akwarele i rysunki.