Aukcja Dzieł Sztuki (wyniki)

9 października 2008, godz. 19:00

Jan Stanisławski
(1860 Olszana, Ukraina - 1907 Kraków)

Wisła pod Tyńcem

olej/tektura, 22,5 x 17 cm

sygnowany l. d.: 'JAN STANISŁAWSKI'
na odwrocie pieczątka: 'JAN STANISŁAWSKI | ZE SPUŚCIZNY | POŚMIERTNEJ. | Janina Stanisławska (podpis odręczny)'  Bibliografia: Mała encyklopedia sztuki polskiej, wyd. Kluszczyński 2006, s. 1

Cena wylicytowana: 76 000
Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, następnie w latach 1884 - 1885 w Paryżu u E. Carolusa – Durana. Odbył wiele podróży artystycznych m. in. do Włoch, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895 r. przebywał w Berlinie i współpracował z W. Kossakiem przy realizacji panoramy „Przejście przez Berezynę”. W 1897 r. zamieszkał w Krakowie, gdzie wykładał malarstwo krajobrazowe w Szkole Sztuk Pięknych. Jako pedagog w pracowni pejzażowej wprowadził metodę studiów plenerowych, która dała początek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce polskiej na początku XX w. Był współzałożycielem TAP „Sztuka”. Malował przede wszystkim małe, nastrojowe, syntetyczne pejzaże o szerokiej plamie barwnej.