Aukcja Dzieł Sztuki (wyniki)

9 października 2008, godz. 19:00

Leon Wyczółkowski
(1852 Huta Miastkowska - 1936 Warszawa)

"Róże", 1903 lub 1907 r.

pastel/tektura, 82,5 x 53 cm

sygnowany i datowany p. d.: 'Lwyczółkowski I 1903 (07) (?)'; a odwrocie papierowa naklejka z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie: 'Autor Wyczółkowski Leon | Adres Kraków | Dzieło "Róże" | Rodzaj ol cena 600 K'

Cena wylicytowana: 72 000
W latach 1869- 1875 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie m.in. u W. Gersona, A. Kamińskiego, R. Hadziewicza. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium, a w latach 1877-1879 uczęszczał do SSP w Krakowie, gdzie pobierał nauki u J. Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem ASP w Krakowie, a od 1934 r. prowadził katedrę grafiki w SSP w Warszawie. W 1889 r. odbył podróż do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonizmem. Początkowo malował obrazy historyczno - rodzajowe, później realistyczne portrety i modne sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzył głównie sceny przedstawiające rybaków i chłopów, podejmując w nich problematykę światła i koloru. Po 1895 r. uległ na krótko wpływowi symbolizmu, po czym zwrócił się w kierunku swoistego koloryzmu. Posługiwał się głównie pastelem, akwarelą i tuszem. Malował nastrojowe pejzaże, głównie tatrzańskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył też zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od ok. 1918 r. zajął się grafiką (techniki trawione, autolitografia). Jego twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej przełomu XIX/XX w.