Aukcja Dzieł Sztuki (wyniki)

9 października 2008, godz. 19:00

Teodor Axentowicz
(1859 Braszow - 1938 Kraków)

Kobieta z dzbanem (Smutek), ok. 1904 r.

pastel, akwarela/papier, 96,5 x 66 cm (w świetle oprawy)

sygnowany p. śr.: 'axentowicz'

obraz posiada opinię p. Ireny Bal

Modelką, która pozowała do prezentowanego obrazu była Ama (Anna) Zakrzewska.

Cena wylicytowana: 115 000
Teodor Axentowicz studiował w akademii monachijskiej pod kierunkiem Gabriela von Hackla oraz u profesorów Sandora Wagnera i Guyli Benczura w latach 1879-82. W 1883 roku wyjechał do Paryża, gdzie uczył się w pracowni Emila Augusta Carolus-Durana. Odbył wiele podróży artystycznych m.in. do Włoszech, Londynu. W 1895 roku objął stanowisko profesora rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 1910 został pierwszym jej rektorem z wyboru. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" oraz członkiem wiedeńskiej "Secesji". Był jednym z najwybitniejszych polskich portrecistów; malował także sceny rodzajowe i historyczne. Ulubionym tematem artysty były sceny z motywami huculskimi - studia postaci, zwyczaje, wierzenia - malowane z dbałością o szczegóły, a jednocześnie bardzo swobodnie oraz przedstawienia symboliczne.