Aukcja Dzieł Sztuki (wyniki)

9 października 2008, godz. 19:00

Alicja Hohermann
(1902 Warszawa - 1943 Treblinka)

Tancerka z kabaretu, 1935 r.

gwasz/papier, 34 x 20 cm (w świetle oprawy)

sygnowany i datowany l. d.: 'Alice Hoherman 35'
na odwrocie szkic postaci

Cena wylicytowana: 36 000
Studiowała prawdopodobnie w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1925 roku wystawiała swoje prace w Żydowskim Towarzystwie Krzewienia Sztuk Pięknych w Warszawie. Około 1921 roku wyjechała do Paryża, gdzie uczestniczyła w wystawach w Salonie Niezależnych i Jesiennym oraz Salon des Tuilleries (w latach 1926 - 1937). Wystawiała także w Londynie i Nowym Jorku. Malowała portrety, kompozycje figuralne, postacie przebrane w "kostiumy dekoracyjne", często o wyraźnych wpływach kubizmu. Zginęła w obozie w Treblince, gdzie została przewieziona po schwytaniu w Marsylii.