Aukcja Sztuki Dawnej (wyniki)

3 grudnia 2015, godz. 19:00

Jankiel Adler
(1895 Tuszyn k. Łodzi - 1949 Aldbourne k. Londynu)

Kwiaty, około 1930 r.

olej/płótno, 63 x 48 cm

sygnowany l.d.: 'Adler'

Cena wylicytowana: 35 000 *
Estymacja: 400 000 - 600 000
Obraz został stworzony w specyficznej, stosowanej przez artystę na przełomie lat 20. i 30. technice mieszanej, w której kontur jest wydrapywany w miękkiej, przypominającej formę gipsową farbie. Oprócz prezentowanej kompozycji w twórczości Jankiela Adlera w podobnej technice wykonane są inne martwe natury. Wymienić należy tutaj przede wszystkim obraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie: "Martwa natura z butelką, lustrem i jabłkami w koszyku" (ok. 1930) oraz "Kwiaty na stoliku" (1930) z kolekcji Wojciecha Fibaka. Na wszystkich trzech obrazach Adler posługuje się wygaszoną kolorystyką i rozmytym konturem. Na tle kubistycznej twórczości artysty z okresu międzywojennego wspomniane martwe natury uderzają niezwykłą wrażliwością na barwę i fakturę, zwiastującą w pewien sposób tendencje do abstrakcji, jakie można odnaleźć w nieco późniejszej twórczości artysty. Artystyczna kariera pochodzącego z rodziny chasydzkiej Jankiela Adlera rozwijaa się przede wszystkim w Niemczech. W Polsce malarz był związany z grupą artystów żydowskich Jung Idysz. Początkowo tworzył wielofigurowe, ekspresjonistyczno-symboliczne obrazy inspirowane sztuką El Greca i tradycją żydowską. W latach 20. zwrócił się ku kubizmowi, potem ku abstrakcji. Od 1931 roku miał pracownię na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie i w tym czasie nawiązał kontakty z Paulem Klee. W 1933 ze względów politycznych, jako "artysta zdegenerowany", opuścił Niemcy i przeniósł się do Paryża. W 1929 w trakcie swojej wizyty w Polsce Adler udzielił wywiadu dla "Literarisze Bleter". W czasopiśmie czytamy: "Już sam dźwięk jego nazwiska - Jankiel Adler - jest programem, podkreśleniem jego narodowości. Dokładnie w taki sam sposób, jak Chagall od Szolem Alejchema, Jankiel Adler pochodzi od Pereca; ludowa prostota i chasydzki rozmach - oto jego droga. Jestem przekonany, mówi Adler dalej, że nadejdzie wkrótce taki czas, kiedy stanie się oczywiste, że zdobycze polityczne nie są w stanie nas uszczęśliwić i stać się trwałymi wartościami. Liczy się duchowy i umysłowy postęp danego narodu. Ludzie bezmyślni i płascy trwają w błędnym przekonaniu, że to ich czas, i rozpychają się łokciami. Wykrzykują, że żyjemy w wieku techniki. Zapominają, że postęp techniczny jest tylko środkiem, a nie celem. Celem jest siła umysłu i szerokie horyzonty" ("Literarisze Bleter", 1929, nr 30, s. 582).

ID: 36442