Aukcja Nowej Sztuki (wyniki)

29 października 2015, godz. 19:00

Bartek Buczek
(ur. 1987, Czechowice Dziedzice)

"Czarny charakter XII", 2015 r.

olej/płótno, 100 x 100 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: 'BUCZEK | 2015'

Cena wylicytowana: 5 500
Estymacja: 5 000 - 8 000
Seria "Czarnych charakterów" składa się z trzynastu monochromatycznych obrazów, powstałych w latach 2012-15. W przypadku tej serii główną inspiracją było dla artysty kino gatunkowe, które rządzi się swoimi prawami, a wraz z nim charakterystyczni dla niego bohaterowie i antybohaterowie. Filmowy czarny charakter z reguły pojawia się, aby uzasadnić obecność pozytywnego bohatera, a następnie, będąc pokonanym, ustępuje miejsca kolejnemu złoczyńcy. Taki fabularny konstrukt wymusza szkicowe traktowanie postaci łotra, powstają więc szkice rysowane grubą wyrazistą kreską, która okazuje się dziwnie atrakcyjna. Atrakcyjna jest także ciemna strona ludzkiej natury. Jako twórcę, artystę interesuje człowiek, a precyzyjnie - on sam. Postaci czarnych charakterów służą umożliwieniu przyjrzenia się, pod właściwym kątem, w możliwie skupiony sposób, sobie. Na obrazie "Czarny charakter XII" widoczny jest "Sygnet Złego". Zdobiący, ale też służący do wybijania szyb samochodowych. Ambiwalencja ta znajduje odniesienie w przedstawieniu delikatnej pofałdowanej skóry na krótko ogolonej głowie, która niesie też konotacje przemocowe powiązane z potencjałem siły fizycznej.
Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Absolwent ASP w Katowicach, dyplom w pracowni Andrzeja Tobisa. Profesjonalny malarz sztalugowy, bukinista, kolarz amator, pracownik galerii o szerokich kompetencjach zawodowych (techniczny, wystawiennik, artysta, aranżer i kurator), twórca videoartów, instalacji, a także autor tekstów (w tym książki „Za drogie, za słabe, zbyt trudne” znajdującej się w kolekcji krakowskiego Bunkra Sztuki). Uważa się za jednego z najzdolniejszych malarzy pokolenia. W jego erudycyjnej twórczości, także tej wykraczającej poza ramy obrazów, odnaleźć można melancholijną atmosferę, zakorzenioną w głęboko egzystencjalnej refleksji. Jako artystę interesuje go kondycja człowieka we współczesnym, stechnicyzowanym, odartym z uspokajających rytuałów świecie. Patrząc szeroko, interesuje go człowiek, a precyzyjnie, on sam.

ID: 36144