Aukcja Sztuki Dawnej (wyniki)

12 marca 2015, godz. 19:00
Powrót do katalogu
20

Alfred Aberdam
(1894 Lwów - 1963 Paryż)

"Macierzyństwo", 1936 r.

olej/deska, 58 x 50 cm

sygnowany p.d.: 'A.Aberdam'

 

na odwrociu opisany autorsko

 

 

„W mazistych portretach Aberdama, w jego martwych naturach jest wyrazistość jakości malarskich tak silna, że przechyla się sama i popycha oglądającego w pewna zmysłową inność, w uchylające się codziennemu doświadczeniu doznawanie.”

 

Joanna Pollakówna, „Malarstwo polskie między wojnami. 1918-1939”, Warszawa 1982, s. 85


Aberdam studia artystyczne rozpoczął w 1913 roku w Monachium. Zmobilizowany w 1914 roku, trafił do rosyjskiej niewoli i został zesłany na Sybir. Od 1917 przebywał w Moskwie gdzie zapoznał się z osiągnięciami radzieckiej awangardy. Po wojnie wrócił do Lwowa, a w 1921-22 podjął studia malarskie w Akademii krakowskiej u Teodora Axentowicza, następnie u Alexandra Archipenki w Berlinie. Przyjaźnił się wtedy m.in. z Arturem Nachtem-Samborskim. W 1923 wyjechał do Francji, gdzie pozostał współtworząc Ecole de Paris. Był współzałożycielem Grupy Czterech (razem z Menkesem, Weingartem i Weissbergiem). Dużo wystawiał w Paryżu i Londynie, ale nie stracił też kontaktów z rodzinnym Lwowem, Warszawą i Krakowem. Duża retrospektywa prac artysty miała miejsce w Genewie w 1970 roku. Artysta malował martwe natury i kompozycje figuralne. W latach dwudziestych pozostawał pod wpływem sztuki Cézanne’a, Picassa i kubistów. Od lat trzydziestych zaczął formować indywidualny język artystyczny. Obrazy budował z „rozwichrzonych” plam, obrazom nadawał matową, lekko rozmytą fakturę. Tworzył sceny o intymnym nastroju, zamknięte w monochromatycznej, stonowanej kolorystyce.

 

estymacja: 9 000 - 15 000

Cena wylicytowana: 13 000
więcej informacji
Biogram artysty
W latach 1913-14 studiował w akademii w Monachium. Od 1917 przebywał w Moskwie, gdzie poznał sztukę rosyjskiej awangardy. Naukę kontynuował w latach 1921-23 w ASP w Krakowie u Teodora Axentowicza. Uczył się także w pracowni Alexandra Archipenki w Berlinie w latach 1922 -23. W 1923 wyjechał do Paryża, gdzie związał się z kręgiem École de Paris. Wystawiał m.in. w Warszawie, Paryżu, Londynie, Tel - Awiwie. Razem z Zygmuntem Menkesem, Joachimem Weingartem, Leonem Weissbergiem stworzył "Grupę Czterech". Malował krajobrazy, sceny figuralne i martwe natury oraz sceny muzykowania i wnętrza teatralne. Wystawiał m.in. na Salonach Jesiennych w Paryżu, w Galerie Zak i Bernheim-Jeune, także na wystawach sztuki polskiej w Paryżu, Lwowie, Krakowie i Warszawie. Był członkiem Grupy Plastyków Niezależnych. Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Izraela w Jerozolimie oraz w Muzeum w Tel-Awiwie.
Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem