Aukcja Sztuki Dawnej (wyniki)

12 marca 2015, godz. 19:00

Tadeusz Ajdukiewicz
(1852 Wieliczka (lub Bochnia 1853) - 1916 Kraków)

Dziewczynka w czapeczce

olej/sklejka, 50 x 45 cm

sygnowany p.d.: 'T. Ajdukiewicz'

Głównym polem działalności malarskiej Tadeusza Ajdukiewicza był portret. Najbardziej znanym dziełem artysty jest bez wątpienia monumentalny wizerunek Heleny Modrzejewskiej stworzony w 1880 roku i przechowywany obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Żywa do dziś sława Ajdukiewicza jako wybitnego portrecisty za jego życia przyniosła mu międzynarodowy prestiż. Malarz tworzył dla dworu cesarskiego w Wiedniu, miał arystokratyczną klientelę w Sofii, Londynie, Konstantynopolu, Bukareszcie i Petersburgu. Przez całe życie Ajdukiewicz tworzył także dla polskich zleceniodawców i regularnie wracał do kraju. Podtrzymywał przyjaźnie zawiązane w czasie studiów w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii Wiedeńskiej i Monachijskiej. Znał m.in. Józefa Brandt, Wojciecha Kossaka i Alexandra Wagnera. W Wiedniu zajął pracownię po Hansie Makarcie. Wystawiał w krakowskim TPSP i warszawskiej Zachęcie, uczestniczył także w wystawach w Wiedniu, Dreźnie, Monachium, Pradze Zmarł w wieku 60 lat w 1916, jako legionista.

estymacja: 10 000 - 15 000

Cena wylicytowana: 9 000
W latach 1868/69 - 72/73 studiował malarstwo w krakowskiej SSP u W. Łuszczkiewicza. Studia zagraniczne dzięki stypendium odbył wraz z W. Kossakiem w akademii w Wiedniu, potem studiował także w Monachium u O. Seitza i A. Wagnera oraz w prywatnej pracowni Józefa Brandta. Ok. 1877 roku udał się do Paryża, skąd wyruszył w podróż po Bliskim Wschodzie. Ok. 1882 roku wyjechał do Wiednia, gdzie otrzymał pracownię po zmarłym malarzu nadwornym cesarza Hansie Makarcie; zyskał znaczny rozgłos i cieszył się względami dworu i arystokracji. Po 1893 roku wiele podróżował malując portrety na zamówienia - był w Londynie, Sofii, Konstantynopolu, Bukareszcie, Petersburgu. Wystawiał w krakowskim TPSP i warszawskiej Zachęcie, uczestniczył także w wystawach w Wiedniu, Dreźnie, Monachium, Pradze. Malował sceny rodzajowe i batalistyczne oraz reprezentacyjne portrety.