Aukcja Komiksu i Ilustracji (wyniki)

15 maja 2014, godz. 19:00
59

Marek Szyszko
(ur. 1951, Warszawa)

Tajemnica Kipu, 1978 r.

tusz/papier, 58,5 x 41 cm

strona tytułowa komiksu

sygnowany i datowany u dołu: 'M. Szyszko 78'
na odwrociu odręcznym pismem: 'RELAX 12/78 | plansza 1 | str. 3' oraz pieczęć 'Komisji Wydawniczo-Artystycznej z datą 22.XI.1978' scenariusz: Dobrzyńska

WYDANIA:
"Relax” (numery 23/1978 – 28/1980

Zdobył dyplom na wydziale grafiki ASP w Warszawie u prof. Janusza Stannego w 1976 r. Pierwsze prace to komiksy dla magazynu "Relax". Przypomnijmy niezapomniane (nazywane dziś przez fanów kultowymi) tytuły, jak choćby: "Tajemnica Kipu”, „Pięć kroków wstecz”, czy „Konus”. Z kolei mistrzostwo w operowaniu nastrojem widać w albumie „Dr Jekyll Mr Hyde”, który należy niewątpliwie do najciekawszych w jego dorobku. Rysował także dla wyd. Sport i Turystyka, gdzie jego „Sąd Parysa” został bardzo wysoko oceniony przez krytykę. Zaskoczeniem mogą być komiksowe ilustracje do wierszowanych historii Jerzego Dąbrowskiego pt. „Leśny Klub Sportowy”, gdzie Szyszko odchodzi od stylu realistycznego. Ale to tylko epizod, gdyż od początku lat dziewięćdziesiątych XX w. zajmuje się ilustracją realistyczną do książek i czasopism (wyd. Elipsa, Raniowski-Podsiedlik i sp., Nowa Era, WSiP, Demart, Bellona, Publicat, PWN, Presspublica). Wiele z jego prac można zobaczyć na wystawie „Historia Polski według komiksu” (ekspozycji z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”).

Estymacja: 3 000 - 6 000

Cena wylicytowana: 2 000
Zdobył dyplom na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie u prof. Janusza Stannego w 1976 roku. Pierwsze prace to komiksy dla magazynu "Relax". Przypomnijmy niezapomniane (nazywane dziś przez fanów kultowymi) tytuły, jak choćby: "Tajemnica Kipu", "Pięć kroków wstecz" czy "Konus". Z kolei mistrzostwo w operowaniu nastrojem widać w albumie "Dr Jekyll i Mr Hyde", który należy niewątpliwie do najciekawszych w jego dorobku. Rysował także dla wyd. Sport i Turystyka, gdzie jego "Sąd Parysa" został bardzo wysoko oceniony przez krytykę. Zaskoczeniem mogą być komiksowe ilustracje do wierszowanych historii Jerzego Dąbrowskiego pt. "Leśny Klub Sportowy", gdzie Szyszko odchodzi od stylu realistycznego. Ale to tylko epizod, gdyż od początku lat 90. zajmuje się ilustracją realistyczną do książek i czasopism.