Aukcja Sztuki Dawnej (wyniki)

14 marca 2013, godz. 19:00
65

Alfred Aberdam
(1894 Lwów - 1963 Paryż)

"Kompozycja nr 15"

olej/deska, 39 x 38 cm

sygnowany p.d.: 'Aberdam'

ODWROCIE: opisany na odwrociu autorsko

Estymacja: 4 000 - 6 000

Cena wylicytowana: 3 000
W latach 1913-14 studiował w akademii w Monachium. Od 1917 przebywał w Moskwie, gdzie poznał sztukę rosyjskiej awangardy. Naukę kontynuował w latach 1921-23 w ASP w Krakowie u Teodora Axentowicza. Uczył się także w pracowni Alexandra Archipenki w Berlinie w latach 1922 -23. W 1923 wyjechał do Paryża, gdzie związał się z kręgiem École de Paris. Wystawiał m.in. w Warszawie, Paryżu, Londynie, Tel - Awiwie. Razem z Zygmuntem Menkesem, Joachimem Weingartem, Leonem Weissbergiem stworzył "Grupę Czterech". Malował krajobrazy, sceny figuralne i martwe natury oraz sceny muzykowania i wnętrza teatralne. Wystawiał m.in. na Salonach Jesiennych w Paryżu, w Galerie Zak i Bernheim-Jeune, także na wystawach sztuki polskiej w Paryżu, Lwowie, Krakowie i Warszawie. Był członkiem Grupy Plastyków Niezależnych. Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Izraela w Jerozolimie oraz w Muzeum w Tel-Awiwie.