Aukcja fotografii Miltona H. Greene'a z kolekcji FOZZ - 8 listopada 2012, godz. 19:00 (wyniki)

Obiekty wylicytowane na aukcji: 238

Katalog:

Online PDF

Opis

Do Polski trafił prawdziwy skarb, jedna z najbardziej interesujących kolekcji fotograficznych XX wieku.

Kolekcja zdjęć autorstwa Miltona H. Greene’a, przedstawiających głównie Marylin Monroe, znajdowała się w posiadaniu FOZZ od połowy lat 90.

Milton Greene był przyjacielem i wspólnikiem Marylin. Wykonał tysiące jej zdjęć, w tym wiele sesyjnych, w 52 sesjach, a przez 4 lata mógł fotografować również jej prywatność. W latach 1953-1957 aktorka mieszkała w jego domu. Najprawdopodobniej łączył ich romans, ale syn fotografa, Joshua Greene, zaprzecza temu, twierdząc, że ojca i Marilyn łączyła tylko przyjaźń. Gwałtownie zresztą zerwana w 1957 roku, za sprawą trzeciego męża Marilyn, dramatopisarza Arthura Millera. Milton nie chciał potem sprzedawać unikatowych fotografii Marilyn. Czyżby wiązała go umowa, że bez zgody aktorki nie opublikuje żadnego jej zdjęcia? A może nie chciał sprzedawać najcenniejszej pamiątki po ukochanej kobiecie?

Nie wiemy również, dlaczego właściciel takiego skarbu zmarł w długach, a przechowywaną w skrzyniach kolekcję przejął bank. Wszystko wskazuje na to, że od czasu, gdy skrzynie trafiły do banku, aż do momentu, kiedy przejęli je likwidatorzy FOZZu, nikt ich nawet nie otwierał. Po śmierci Greene’a za długi przejął ją City National Bank, skąd została wykupiona przez greckiego finansistę Dino Matingasa. Ten zaś robił interesy z ówczesnym szefem funduszu i kiedy rozpętała się afera wokół FOZZ, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa. Część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood.

Finałem tej burzliwej historii była niniejsza aukcja, dzięki której likwidator spieniężył pozostały majątek funduszu. Na aukcję trafiła część kolekcji. Pozostałe zdjęcia trafią do Archiwum Państwowego. Była to wyjątkowa na polskim rynku okazja nabycia unikatowych zdjęć światowej sławy fotografa. Odbitki prezentowane na aukcji były wykonane za jego życia.

PATRONAT

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem