Aukcja Sztuki Współczesnej z Dziełami z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego (wyniki)

3 października 2012, godz. 19:00

Jankiel Adler
(1895 Tuszyn k. Łodzi - 1949 Aldbourne k. Londynu)

Ptaki, 1942

olej/tektura, 22,5 x 29 cm (w świetle oprawy)

sygnowany p.d.: 'adler'
opisany na odwrociu: 'No. 1 CA 444 EXI 7 | abstract Figures Bird | 3970 | JANKEL ADLER'

POCHODZENIE:
D.A. Sztuka Kraków

Artystyczną naukę rozpoczął w Polsce, kontynuował ją w Jugosławii - w warsztacie grawerskim. Około 1918 roku zakończył studia w Barmen koło Düsseldorfu u Gustawa Wiethüchtera. Po powrocie do Polski, w okresie 1918 - 20 współpracował z grupą żydowskich malarzy i poetów Jung Idisz w Łodzi. Od 1924 roku mieszkał poza krajem - w Paryżu, Düsseldorfie, Berlinie, w latach 1929 - 30 na Majorce i w Hiszpanii, w latach 30-tych ponownie w Paryżu, później w Londynie. Wystawiał w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Londynie, Nowym Yorku i Edynburgu. Początkowo tworzył obrazy o tematach zaczerpniętych z folkloru żydowskiego, później na jego twórczość miały wpływ dokonania Paula Klee, którego poznał w 1933 r. oraz P. Picassa. Malował martwe natury, portrety i kompozycje figuralne, był również krytykiem sztuki.

Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego     Estymacja:  15 000 - 25 000

Cena wylicytowana: 8 000 *