II Aukcja Dzieł Sztuki z Kolekcji Fundacji Signum (wyniki)

29 maja 2012, godz. 19:00

Tadeusz Józef MAKOWSKI
(1882 Oświęcim - 1932 Paryż)

Owoce

olej/płótno, 27 x 41 cm

sygnowany l. d.: 'T. Makowski'

ODWROCIE: opisany odręcznie - 'Tade Makowski Fruits Paris'

Tadeusz Makowski jest jednym z najwybitniejszych artystów polskich 1 połowy XX w. Był malarzem, grafikiem i rysownikiem. W latach 1903- 08 uczył się w Akademii krakowskiej u J. Unierzyskiego, J. Mehoffera i J. Stanisławskiego; jednocześnie studiował filologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1908, przez Monachium, wyjechał do Paryża, gdzie zamieszkał na stałe. Stamtąd wyjeżdżał na letnie sezony do Bretanii, Owernii oraz na południe Francji. Odbył też podróż artystyczną do Holandii i Belgii (1921). W Paryżu przyjaźnił się z wieloma znakomitymi malarzami, pisarzami oraz marszandami. Utrzymywał żywe kontakty z artystami polskimi przebywającymi we Francji i był prezesem paryskiego "Towarzystwa Artystów Polskich". Swoje prace wystawiał w kraju - w Krakowie i Warszawie (od 1907 r.) i Lwowie (1910 r.) oraz za granicą: w Paryżu, Barcelonie, Wiedniu, Budapeszcie i Amsterdamie. Malował kompozycje figuralne, pejzaże, martwe natury i portrety, zwłaszcza dzieci. Eksperymentując z malarstwem kubistycznym wypracował swój indywidualny styl. Formą, kolorem i światłem, a także pewną deformacją budował pełne liryzmu, choć czasami nie pozbawione pewnej ironii czy drwiny kompozycje malarskie.

Estymacja: 80 000 - 120 000 zł

Cena wylicytowana: 65 000 *