174 Aukcja Dzieł Sztuki (wyniki)

14 czerwca 2012, godz. 19:00

Alfred Aberdam
(1894 Lwów - 1963 Paryż)

Przygotowania do ślubu, 1949 r.

olej/deska, 37 x 48,5 cm

sygnowany i datowany p. g: 'Aberdam 49'

Estymacja: 6 000 - 10 000

Cena wylicytowana: 4 000 *
W latach 1913-14 studiował w akademii w Monachium. Od 1917 przebywał w Moskwie, gdzie poznał sztukę rosyjskiej awangardy. Naukę kontynuował w latach 1921-23 w ASP w Krakowie u Teodora Axentowicza. Uczył się także w pracowni Alexandra Archipenki w Berlinie w latach 1922 -23. W 1923 wyjechał do Paryża, gdzie związał się z kręgiem École de Paris. Wystawiał m.in. w Warszawie, Paryżu, Londynie, Tel - Awiwie. Razem z Zygmuntem Menkesem, Joachimem Weingartem, Leonem Weissbergiem stworzył "Grupę Czterech". Malował krajobrazy, sceny figuralne i martwe natury oraz sceny muzykowania i wnętrza teatralne. Wystawiał m.in. na Salonach Jesiennych w Paryżu, w Galerie Zak i Bernheim-Jeune, także na wystawach sztuki polskiej w Paryżu, Lwowie, Krakowie i Warszawie. Był członkiem Grupy Plastyków Niezależnych. Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Izraela w Jerozolimie oraz w Muzeum w Tel-Awiwie.