Wsi Spokojna, Wsi Wesoła

„Wsi spokojna, wsi wesoła! Który głos twej chwale zdoła? Kto twe wczasy, kto pożytki może wspomnieć zaraz wszytki?” (Pieśń świętojańska o Sobótce). W takich właśnie słowach wychwalał wieś jeden z najwybitniejszych polskich poetów, Jan Kochanowski. Wieś i przestrzeń z nią związana od wieków zajmuje szczególne miejsce w polskiej świadomości. Składa się na nią zarówno krąg ziemiańskiego dworku z całą swoją kulturotwórczą rolą, jak również i strefa skoncentrowana wokół wiejskiej chaty, pod strzechą której kryją się fascynujące obrzędy i barwne stroje. Te dwa zgoła odmienne od siebie obszary od dawien dawna przenikały się wzajemnie i uzupełniały tworząc udany mariaż inspirujący całe rzesze artystów. Ci, podobnie jak mistrz Kochanowski, działając pod przemożnym wpływem wiejskiej przestrzeni utrwalali jej piękno i różnorodność w swoich malarskich dziełach.

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji (12)

3001
Bronisława Rychter-Janowska
Pejzaż zimowy z dworkiem, 1908
olej/tektura, 25,5 x 35 cm (w świetle oprawy)
Cena wylicytowana: 10 000 zł
3002
Juliusz Słabiak
Polowanie par force
olej/płótno, 50 x 70 cm
Cena wylicytowana: 6 500 zł
3004
Jerzy Kossak
Wesele krakowskie, 1942
olej/tektura, 33 x 48 cm (w świetle oprawy)
Cena wylicytowana: 11 000 zł
3008
Zofia Albinowska-Minkiewiczowa
Forsycja w salonie
olej/płótno, 41,5 x 57 cm
Cena wylicytowana: 3 200 zł
3011
Stefan Witold Matejko
Dziewczyna z kaczkami
olej/płótno, 100 x 69,5 cm
Cena wylicytowana: 17 000 zł
3012
Roman Antoni Breitenwald
Wesele krakowskie
olej/płótno, 50 x 70 cm
Cena wylicytowana: 2 800 zł
3014
Kajetan Kosiński
Wesele krakowskie
akwarela/papier, 18 x 32 cm
Cena wylicytowana: 1 300 zł
3015
Jan Erazm Kotowski
Orka, 1922
olej/płótno (dublowane), 75,5 x 153 cm
Cena wylicytowana: 15 000 zł
3016
Stanisław Paciorek
"Pod kasztanami", 1939
olej/tektura, 35 x 40 cm
Cena wylicytowana: 2 800 zł
3022
Fryderyk Pautsch
Wiejski ogród
olej/płótno naklejone na tekturę, 65 x 90 cm
Cena wylicytowana: 15 000 zł
3029
Stanisław Masłowski
"Malwy" ("Malwy na ciemnem tle"), 1918
akwarela/tektura, 88,5 x 65 cm (w świetle oprawy)
Cena wylicytowana: 12 000 zł
3032
Leszek Stańko
Bacówka w lesie, 1984
olej/tektura, 24,5 x 32,5 cm (w świetle passe-partout)
Cena wylicytowana: 1 400 zł